Zabytki Powiatu Brzeskiego z lotu ptaka - odcinek 9 - Baszta nad Dunajcem

2019-04-11 09:56
Zabytki Powiatu Brzeskiego z lotu ptaka - odcinek 9 - Baszta nad Dunajcem

Czchowski zamek powstał na przełomie XIII i XIV w. Początkowo służył jako komora celna. Z roku 1356 pochodzi pierwsza informacja o jego zarządcy, był to burgrabia Imram syn Żegoty. W XIV w. zamek został rozbudowany. W zamku przebywali m. in. królowa Elżbieta Węgierska - żona Ludwika Węgierskiego, siostra Kazimierza Wielkiego. Bywał tu kilkakrotnie Władysław Jagiełło, również w roku 1410 tuż przed wyprawą pod Grunwald. Zamek przez kilkaset lat należał do króla, a zarządzany był przez tzw. Tenutariuszy. Niestety brak kontroli ze strony króla i zachłanność zarządców doprowadziły zamek do stopniowego upadku...

Dziś Baszta na nowo zachwyca! To prawdziwe odrodzenie czchowskich ruin. Grodzisko i Wzgórze Zamkowe w Czchowie są mocnym punktem na mapie turystycznej Powiatu Brzeskiego. W najbliższym otoczeniu popularnej Baszty dzięki staraniom władz Czchowa i projektowi partnerskiemu którego liderem jest Tarnowska Organizacja Turystyczna wybudowano budynek zamkowy mieszkalny, powstała też wieża bramna, a grodzisko zostało wzbogacone o nowe obiekty dla turystów, którzy na miejscu zobaczą repliki ciężkiego uzbrojenia z okresu XVI-XX wieku.