Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań

2019-03-14 09:31
Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań

Wydarzenie, jakiego jeszcze w Tarnowie nie było! We współpracy i partnerstwie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i Zespołem Szkół Plastycznych w Tarnowie, zapraszamy na wystawę japońskich… opakowań. Wernisaż odbędzie się 19 marca (wtorek) o godzinie 18.00 w Siedzibie Muzeum przy Rynku 3. Wstęp wolny.

Motywem przewodnim wystawy jest japoński design. Jego ważnym elementem jest znana na całym świecie sztuka ozdobnych opakowań. Twórcy ekspozycji podzielili ją na trzy części. Pierwsza z nich, „Artystyczna Japonia”, pokazuje obiekty zgromadzone przez XIX‑wiecznych kolekcjonerów japońskiej kultury materialnej, będące inspiracją do powstania zjawiska japonizmu w sztuce Zachodu.

Druga – „Alchemia codzienności” – dotyczy wprowadzenia w Japonii zachodnich technologii i materiałów, co zaowocowało ogromną różnorodnością wzornictwa opakowań. Prezentowane obiekty to opakowania nagrodzone w przeprowadzanym co dwa lata konkursie designu opakowań organizowanym przez Japońskie Stowarzyszenie Wzornictwa Opakowań.

Trzecia część, „Ozdobione intencje”, to dekoracyjne opakowania na podarunki oferowane przez ekskluzywny dom towarowy Mitsukoshi.

Tarnowska prezentacja wystawy będzie zaaranżowana w przestrzeniach Muzeum we współpracy z uczniami ZSP Tarnów.

Japonizm - termin oznaczający wpływ sztuki i kultury japońskiej na sztukę Zachodu w drugiej połowie XIX wieku. Pod ogromnym wrażeniem tego kierunku był Feliks „Manggha” Jasieński. To właśnie jego kolekcja sztuki japońskiej stała się podstawą stworzenia krakowskiego Muzeum Manggha.

fot-manggha-pl-01.jpg

fot-manggha-pl-02.jpg

Kuratorki wystawy: Ewa Machotka, Katarzyna J. Cwiertka
Koordynatorka: Magdalena Kopczyńska-Kołodziej
Wystawa czynna: 20 marca - 20 maja br.

KAPITAL_LUDZKI.png

fundusz_spojnosci.png

Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013
pt. „CAF – podstawa doskonalenia małopolskich JST”,
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12