Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Szlak militarno-historyczny na południu Powiatu

2018-11-28 12:18
Szlak militarno-historyczny na południu Powiatu

Gmina Czchów jest partnerem projektu pn. Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu tarnowskiego, w ramach którego od kilku miesięcy trwają prace na terenie Grodziska oraz aranżacja Wzgórza Zamkowego w Czchowie. Powstaje też szlak militarno-historyczny.

070.jpg

W ramach jednego z etapów projektu zakupiono specjalne militaria z okresów – średniowiecza, nowożytności oraz II wojny światowej, które będą montowane w różnych miejscach wzgórza zamkowego, Grodziska i Parku Miejskiego. Na szlaku średniowiecznym (otoczenie i samo wzgórze zamkowe) zobaczymy: onager, plutej, hak niszczycielski, kusze wałowe, dźwig do oblewania smołą, drabiny szturmowe, taran, trebusz, perriere, hufnicę XV-wieczną na lawecie i wineję. Szlak nowożytny wzbogacą: moździerz regimentowy, armata oblężnicza na lawecie oraz falkonet mały XVII-wieczny na lawecie. Z kolei na szlaku II wojny światowej (Grodzisko, Park Miejski, okolice bunkrów i okopów) zostaną zamontowane: CKM-y na stanowiskach, kuchnia polowa, armaty: ZIS2 z okresu II wojny światowej, kolejna – kaliber 122mm, następnie armata dywizyjna D-44 85mm oraz przeciwlotnicza S-60. Możliwość obejrzenia unikatowych eksponatów będzie niemałą atrakcją, która zachęci do wędrówek nie tylko pasjonatów historii.

129.jpg

096.jpg

Stworzenie szlaku, a także wszelkie prace prowadzone na terenie Baszty, które obserwujemy na bieżąco, czyli odbudowa „budynku mieszkalnego” – suteren zamku, gdzie zostanie uruchomiona powierzchnia muzealna i wystawiennicza z platformą widokową na panoramę Doliny Dunajca, wieża bramna, pomosty nad fosą przy zamku, bez watpienia przyczynią się do podniesienia atrakcyjności turystycznej w całym regionie.

Jednak ostrzegamy, wejście na wzgórza i podglądanie prac jest niebezpieczne! Szczególnie na tym etapie, gdy są montowane militaria, powstaje most, a na dziedzińcu oraz w budynku bramnym są wykonywane mozaiki z kamienia. Dla tych, którzy chcą już teraz zobaczyć efekty prac zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu redakcyjnego - staramy się śledzić prace na bieżąco, ale na zwiedzanie zapraszamy po ukończeniu inwestycji.

GALERIA

Źródło: "Czas Czchowa"

KAPITAL_LUDZKI.png

fundusz_spojnosci.png

Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013
pt. „CAF – podstawa doskonalenia małopolskich JST”,
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12