Iwkowianie u naszych Partnerów

2018-09-09 12:54
Iwkowianie u naszych Partnerów

To juz tradycja, że nasz Partner z Pomorza - Powiat Lęborski, zaprasza młodych artystów z Powiatu Brzeskiego. W tym roku przepiękny nadmorski region odwiedził Zespół Piesni i Tańca "Iwkowianie". Grupa miała okazję zaprezentować swój program muzyczno-taneczny podczas Dożynek Powiatowych, których gospodarzem była jedna z gmin Powiatu Lęborskiego - Cewice. Ich udział był dla Powiatu Brzeskiego znakomitą promocją kultury i folkloru naszego regionu na północy Polski.
Podczas kilkudniowego pobytu młodzież poznała najbardziej atrakcyjne turystycznie zakątki Powiatu Lęborskiego. Specjalnie dla nich zorganizowano całodniową wycieczkę na słynne ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Dodatkowa atrakcją był rejs statkiem, a także wizyta w Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce, będącej dzielnicą Łeby.

Zespół Pieśni i Tańca „Iwkowianie” to od wielu lat wizytówka Gminy Iwkowa. Swoimi występami uświetniają nie tylko lokalne imprezy i uroczystości, ale promują nasz rodzimy folklor także na scenach Polski i świata. Barwny strój, porywisty taniec, zadzierzysta muzyka - tańczą, śpiewają i grają, by głośno było o Iwkowej. Grupa Śpiewacza, będąca pierwowzorem zespołu działa od 35 lat pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Iwkowej. Zespół Pieśni i Tańca „Iwkowianie” powstał natomiast w 2003 roku, kontynuując działalność Kapeli „Iwkowianie”, która działa nieprzerwanie od 1982 roku. Muzycy grają na tradycyjnych instrumentach ludowych, towarzysząc zespołowi w prezentacji nie tylko tańców i śpiewów ludowych, ale także zwyczajów i obyczajów kultywowanych u nas od pokoleń. Obecnie Zespół wraz z Kapelą liczy ok. 30 członków. Choreografem zespołu od roku 2015 jest Sławomir Bryniak.

Zespół ma na swoim koncie udział w konkursach krajowych i międzynarodowych. W 2008 i 2011 roku "Iwkowianie" zajęli I miejsca w Przeglądzie Zespołów Regionalnych, Kapel ludowych i Grup Śpiewaczych im. Jędrzeja Cierniaka w Szczurowej, i dwukrotnie zdobyli "Krakowski Wianek", w 2010 r. zostali wyróżnieni za prezentację "obigrowki u pana młodego" odwzorowanie ludowej tradycji naszego regionu na 41. Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Wiele razy brali udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Zespół ma także na swoim koncie I miejsce w przeglądzie grup kolędniczych "O Lipnicką Gwiazdę". W 2013 roku zdobyli Grand Prix podczas międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Rumunii oraz Festiwalu Gajdica na Słowacji.