Zabytki Powiatu Brzeskiego z lotu ptaka - odcinek 7 - Pejzaż jesienny

2018-10-15 13:26
Zabytki Powiatu Brzeskiego z lotu ptaka - odcinek 7 - Pejzaż jesienny

Siódmy odcinek naszego cyklu to piękne tereny nad Dunajcem, w miejscu, gdzie spotyka się Powiat Brzeski z Powiatem Nowosądeckim.

Parafia Tropie należy do diecezji tarnowskiej oraz dekanatu Czchów. Położona jest na obrzeżach dwóch powiatów - powiatu brzeskiego i powiatu nowosądeckiego, oraz trzech gmin: Gródek nad Dunajcem (miejscowości Tropie i Roztoka-Brzeziny), Łososina Dolna (miejscowości Witowice Dolne i Witowice Górne) i Czchów (miejscowości Wytrzyszczka i Będzieszyna).

Z Kroniki Jana Długosza, Fragment o świętych Świeradzie i Benedykcie, 1480 r.
[Rok Pański 998...] W owym czasie dwaj mężowie wyróżniali się przykładnym życiem i obyczajami: Świrad, który nad rzeką Dunajcem, w pobliżu miasta Czchowa, w diecezji krakowskiej, zamieszkiwał pustelnię pod skałą, w której przez wiele lat trudził się dla Chrystusa i którą do dziś oglądamy, i Benedykt. Obydwaj pustelnicy, opuściwszy Polskę, udali się do Panonii i [...] trudzili się /dla Chrystusa/. Świrad, zwany też 'Zorardus', dzięki umartwieniom zasłużył sobie na chwałę wyznawcy, a Benedykt, przelawszy krew, został uwieńczony koroną męczeństwa"