Warsztaty w Porębie Spytkowskiej już po raz ósmy!

2018-10-10 08:42
Warsztaty w Porębie Spytkowskiej już po raz ósmy!

Zapraszamy na ósmą edycję Międzygminnego Przeglądu Rękodzieła i Kuchni Regionalnej, organizowanego w najbliższą niedzielę w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej o godz. 16.00. Organizatorem Przeglądu jest Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wraz ze Świetlicą Wiejską Poręba Spytkowska działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Powiatu Brzeskiego oraz Województwa Malopolskiego.

Impreza ta skupia rękodzielników z różnych miejscowości, stowarzyszeń, KGW, Świetlic Wiejskich powiatu brzeskiego i gminy Brzesko. Jest to niezwykły sposób na pokazanie twórczości rękodzielniczych wielu ludzi, zwłaszcza twórczych umiejętności już zanikających, jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka, a także pokazanie nowszych technik typu decoupage. Struktura spotkania polega na przygotowaniu i prezentacji stoiska – wystawy twórców z danej miejscowości oraz przygotowaniu i prezentacji ich lokalnych potraw. Taka forma jest wynikiem wzajemnej i ścisłej współpracy lokalnych twórców, działaczy, animatorów i jest efektem ich zaangażowania, wiedzy i możliwości.

plakat promujący VIII Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej

Oczywiście nie zabraknie nagród, dyplomów i uhonorowania pracy Uczestników. Podczas tej imprezy będzie również możliwość oglądnięcia prac wykonywanych podczas Międzypokoleniowych Warsztatów Rękodzielniczych „Dom Rękodzieła”, które bezpośrednio poprzedzają Przegląd. Przez szereg tygodni Uczestnicy spotykali się w Porębie Spytkowskiej i poznawali różne techniki rękodzielnicze i niejedna osoba odkryła swoje nowe hobby.

Gorąco zapraszamy!

W tym roku po raz ósmy w Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej biorą udział Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Świetlice Wiejskie z następujących gmin:

• Gminę Borzęcin Świetlica Wiejska Przyborów,
  • Gminę Czchów - Świetlica Wiejska Złota,
  • Gminę Gnojnik: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki,
  • Stowarzyszenie „Wieś Naszych Marzeń”-Zawada Uszewska
  • Uszew Świetlica Wiejska
  • Gminę Brzesko: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze,
  • Stowarzyszenie Kinezjologiczno-Rehabilitacyjne Zawsze Aktywni,
  • Koło Gospodyń Wiejskich Okocim
  • Poręba Spytkowska PTSK, Świetlica Wiejska, KGW jako organizator
  • Uniwersytet III Wieku Brzesko
  • Koło Gospodyń Wiejskich Kobyle-Gmina Nowy Wiśnicz
  • Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne Kraków i Okolice,
  • Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami-Sądecka Organizacja Turystyczna.

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, którego założycielami są członkowie Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” mają nadzieję, że prowadzone działania posłużą do wypromowania bibułkarstwa jako produktu lokalnego Poręby Spytkowskiej, a może i regionu. Pragniemy, aby Porębę Spytkowską postrzegano jako WIEŚ KWIATAMI PRZEPLATANĄ.

W VIII Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej zaszczyci nas swoją obecnością i występem zaprzyjaźniony Zespół Pieśni i Tańca Kalina z Łowicza . Mieliśmy wielką przyjemność tamtego roku wspólnie występować na Międzynarodowym festiwalu w Macedonii. Już w piątek rozpoczną się wspólne warsztaty taneczne i rękodzielnicze z bibułkarstwa i tworzenia słowiańskich lalek-motanek.