Termomodernizacja na finiszu

2018-09-26 10:41
Termomodernizacja na finiszu

Odrodzony Powiat Brzeski kończy w tym roku 20 lat. Kiedy w 1998 roku nowo utworzony samorząd przejął majątek państwowy, stan infrastruktury, służby zdrowia i oświaty był bardzo kiepski. Praktycznie nie istniały instytucje i placówki dla osób niepełnosprawnych, nie było także ośrodków dla osób przewlekle chorych. Realizowanie zadań, które otrzymał Powiat wymagało organizowania od podstaw jednostek i instytucji. Lata starań, zgodnych i trafnych decyzji, skoordynowanej współpracy i systematycznych działań przyniosły znakomite efekty. Aktualnie Powiat Brzeski może pochwalić się zmodernizowaną niemal w całości siecią dróg powiatowych, wieloma kilometrami nowych chodników, innowacyjną infrastrukturą oświatową, doskonale dopracowanym systemem edukacyjnym – szczególnie w zakresie kształcenia zawodowego – oraz wysoko wyspecjalizowaną strukturą służby zdrowia i pomocy społecznej.

Te zmiany dokonywały się systematycznie, jednak największe nasilenie rozwoju przypada na ostatnie kilka lat, kiedy to Powiat Brzeski skutecznie pozyskiwał fundusze ze środków zewnętrznych. Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej zaoferowała wiele możliwości, z których Powiat efektywnie skorzystał. Wszystkie złożone projekty, a było ich kilkanaście, otrzymały gwarancję dofinansowania. Ten sukces zapewnił wsparcie finansowe w kwocie sięgającej 65 mln złotych. Obecnie jednym z bardziej istotnych działań jest trwająca inwestycja termomodernizacyjna budynków powiatowych, której dofinansowanie sięga niemal 3 mln zł.

Kompleksowa modernizacja objęła cztery budynki powiatowe: budynek główny i administracyjny PPZOL przy ul. Kościuszki 33, budynek administracyjny Starostwa Powiatowego w Brzesku przy ul. Piastowskiej 2B oraz budynek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze. Co prawda zakończenie projektów planowane jest na jesień tego roku, jednak efekty możemy podziwiać już teraz.

Każda placówka przeszła przez cztery etapy modernizacji. W każdym przypadku rozpoczęto od wymiany oświetlenia na energooszczędne typu LED, montażu klimatyzacji i instalacji fotowoltaicznej, która wykorzystując energię odnawialną, przyniesie już w najbliższej przyszłości spore oszczędności. Ta nowoczesna technologia już teraz znakomicie sprawdza się w budynku administracyjnym przy ul. Piastowskiej 2b w Brzesku. Prace remontowe objęły także: docieplenie stropodachu, ścian zewnętrznych budynku wraz z wyprawami tynkarskimi, wymianę parapetów, obróbek blacharskich i podbicia okapów, modernizację istniejącego systemu odprowadzenia wód opadowych, dociepleniem ścian przy gruncie wraz z izolacjami przeciwwilgociowymi, wymianą okien i drzwi, modernizacją instalacji CO i CWU oraz montażem pompy ciepła.

Całkowity koszt tej wielowymiarowej inwestycji sięga 5,5 mln złotych, w tym, oprócz 3 mln z funduszy unijnych, znalazły się również środki własne Powiatu. Wydatki związane z modernizacją poszczególnych budynków rozłożyły się dość równomiernie: remont przy ulicy Piastowskiej 2b kosztował nieco ponad 2 mln zł, termomodernizacja Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii sięgnęła kwoty 1,5 mln zł, natomiast budynek PP ZOL w Brzesku wymagał nakładu w wysokości 1,75 mln zł.

Już wkrótce korzyści związane z inwestycjami termomodernizacyjnymi staną się znacznie bardziej zauważalne. Wraz ze spadkiem kosztów związanych z ogrzewaniem oraz zużyciem wody wyraźnie poprawi się komfort pracy. Podniesienie estetyki budynku i jego otoczenia to także niezaprzeczalna zaleta. Ponadto termomodernizacja jako rozwiązanie energooszczędne pozwala również ograniczyć lokalne zanieczyszczenie powietrza i emisję dwutlenku węgla.

budynek administracyjny Starostwa Powiatowego-przy ul. Piastowskiej 2b przed termomdernizacjąBudynek administracyjny Starostwa Powiatowego w Brzesku przy ul. Piastowskiej 2B po termomodernizacji

Budynek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze przed termomodernizacjąBudynek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze po termomodernizacji

Budynek główny i administracyjny PPZOL przy ul. Kościuszki 33 przed termomodernizacjąBudynek główny i administracyjny PPZOL przy ul. Kościuszki 33 po termomodernizacji

Baner Fundusze Europejskie