„Stary” Szpital – Nowa Jakość

2018-07-16 12:38
„Stary” Szpital – Nowa Jakość

Jeszcze w tym roku budynek Powiatowego Publicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego zyska całkiem nowe oblicze. Placówka w ostatnim czasie przechodzi serie gruntownych remontów i modernizacji – nie tylko od strony wizerunkowej, ale także administracyjnej i organizacyjnej.

Powiatowy Publiczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Brzesku działa już osiem lat. Ośrodek udziela całodobowych świadczeń zdrowotnych – leczniczych, pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych – dla osób nie wymagających już hospitalizacji, u których zakończono proces diagnozowania czy leczenia operacyjnego. Pacjenci to zwykle osoby, które ze względu na stan swojego zdrowia i stopień niepełnosprawności oraz brak możliwości funkcjonowania w środowisku domowym wymagają stałego nadzoru fachowego personelu. Mają tutaj zapewnione środki farmaceutyczne, materiały medyczne, sprzęt rehabilitacyjny, środki pomocnicze i lecznicze. Placówka gwarantuje swoim podopiecznym także odpowiednią dietę oraz uczestnictwo w zajęciach z zakresu terapii zajęciowej i rehabilitacji.

W budynku funkcjonuje także stacja dializ. Oddział świadczy bezpłatne usługi z zakresu dializoterapii i oferuje pacjentom z rozpoznaną przewlekłą chorobą nerek szybką pomoc i opiekę.

Warto przypomnieć, że od 2011 roku w „starym” szpitalu funkcjonuje Hospicjum Stacjonarne. Ofertę poszerzono w roku ubiegłym, kiedy działalność rozpoczęło tzw. Hospicjum Domowe zapewniające bezpłatną opiekę ze strony wykwalifikowanego zespołu specjalistów. Na tym jednak nie koniec, ponieważ już tej jesieni zakończy się kompleksowa inwestycja, której realizacja wymagała wielu miesięcy pracy i przygotowań.

Placówka PPZOL została objęta złożonym projektem tremomodenizacyjnym finansowanym ze środków unijnych, które pozyskano dzięki staraniom Powiatu Brzeskiego. W budynku już trwają wielowymiarowe prace remontowe. Co istotne – działania pozwolą na znaczne zwiększenie liczby miejsc w placówce, bo aż o 20 łóżek. Modernizacja obejmuje również budynek administracyjny zlokalizowany na dziedzińcu kompleksu budynków od strony ulicy Ogrodowej oraz otoczenie i parking. W planie inwestycyjnym przewidziana jest także poprawa efektywności energetycznej nie tylko poprzez wykonanie docieplenia elewacji oraz stropów, ale także wymianę stolarki, modernizację centralnego ogrzewania, montaż odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika i pompy ciepła) oraz wymianę oświetlenia. Do częściowego zasilania energii elektrycznej zostały użyte panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 10 kW, co pozwoli w dalszej perspektywie na znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej oraz spowoduje, że Zakład będzie producentem Zielonej Energii. Zmodernizowana zostanie także instalacja grzewcza, a do produkcji ciepłej wody użytkowej zastosowana będzie pompa ciepła, która w znacznym stopniu zmniejszy zapotrzebowanie na energię cieplną. Całkowity koszt prac to blisko 2 mln złotych.

dsc-5394.jpg

dsc-8542.jpg

Inwestycja termomodernizacyjna w swoim zakresie ma również całościowy remont dotąd zaniedbanego i niewykorzystanego budynku administracyjnego PPZOL. Oprócz nowoczesnego archiwum zlokalizowanego na dolnej kondygnacji, zostanie tam przeniesiona administracja z głównego budynku Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego – co zwiększy powierzchnię do dyspozycji pacjentów i będzie sprzyjać wysokim standardom świadczeń opieki medycznej, a ponadto stworzy wygodne warunki pracy dla zatrudnionych. Co więcej, jedna z kondygnacji została udostępniona nowopowstałej instytucji rządowej – Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

Te rewolucyjne zmiany widoczne będą również w otoczeniu budynku – Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przeznaczył niemal 180 tys. złotych na przebudowę chodników oraz parkingu. Dzięki temu pracownicy, pacjenci oraz odwiedzający będą mogli swobodnie i komfortowo korzystać z usług placówki.

Obecnie PPZOL dysponuje łącznie 68 łóżkami i zatrudnia około 70 pracowników. Ponadto przez kolejne lata może pochwalić się dodatnimi wynikami finansowymi. To doskonała wiadomość, ponieważ oszczędności oraz stabilna sytuacja finansowa dają szansę na wprowadzanie kolejnych innowacji i nowoczesnych technologii w zarządzaniu i świadczeniu usług.

porownanie1.jpg