Czchowscy ekonomiści mają Paszport na południe Europy

2018-03-26 10:05
Czchowscy ekonomiści mają Paszport na południe Europy

Uczestnikami mobilności będzie także grupa 10 nauczycieli. Dwie grupy uczniów, z klas II i III będą odbywać praktykę od 6 do 26 stycznia 2018 roku i od 17 czerwca do 7 lipca 2018 roku, a miastem goszczącym będzie hiszpańska Sewilla. Ekonomiści, którzy obecnie uczęszczają do klasy pierwszej – wyjadą do Portugalii już w styczniu 2019 roku. Projekt zakończy się 30 września 2019 roku. Łączna kwota przyznanego dofinansowania wynosi ponad 500 tys. zł.

PRAKTYKA Z WIEŻĄ GIRALDA W TLE… CZYLI EKONOMIŚCI W SEWILLI
Pierwsza 17-osobowa grupa ma już praktyki za sobą. Uczniowie klasy II a TE świetnie sprawdzili się na hiszpańskim rynku pracy. Goszczący nas pracodawcy wielokrotnie podkreślali wysokie kompetencje, zaangażowanie w pracę i sumienność naszych ekonomistów. Okres 3-tygodniowego stażu (poza pracą) wypełniony był lekcjami języka hiszpańskiego i aktywnością kulturową. Arena byków, warsztaty flamenco, wieczorne wyjścia na tapas, Kadyks, Malaga, Plac Hiszpański, teatr z czasów Cesarstwa Rzymskiego, słoneczna pogoda, urokliwe pomarańczowe drzewka i hiszpańska gościnność, na długo pozostaną w naszej pamięci.

W pierwszym dniu naszego stażu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Cabalgata de Reyes Magos. 6 stycznia jest dniem, w którym w małych i dużych miastach w Hiszpanii odbywa się huczna fiesta. Ulicami przemieszcza się Orszak Trzech Króli. Postacie Mędrców ze Wschodu podróżują konno, na wielbłądach, naczepach traktorów lub ciężarówek, a czasem w jeszcze bardziej oryginalny sposób (np. helikopterem do miejscowości Logroño). Po drodze obrzucają tłum rozentuzjazmowanych dzieci cukierkami oraz drobnymi upominkami.

Tradycją związaną z obchodami Święta Trzech Króli jest także śniadanie w rodzinnym gronie. Domownicy zasiadają wspólnie do stołu, by podzielić się drożdżowym ciastem o nazwie Roscón de Reyes. Ma ono kształt pierścienia, jest udekorowane kandyzowanymi owocami, wypełnione bitą śmietaną. Kryje w sobie figurkę potocznie nazywaną sorpresa (hiszp. niespodzianka) oraz ziarenko fasoli. Wylosowanie w swoim kawałku ciasta tej pierwszej oznacza przywilej bycia Świątecznym Królem i noszenia w tym dniu papierowej korony. Jeśli komuś przytrafi się fasola, będzie na nim spoczywał obowiązek zakupienia przyszłorocznego Roscón de Reyes. Szczęśliwcami, którzy wylosowali niespodzianki – były opiekunki pierwszej grupy.
Aktualności z naszych wyjazdów można śledzić na stronie ZSP w Czchowie.

Koordynator – Sylwia Janicka