Nauczyciele Technikum ZSP Nr 1 w Brzesku na szkoleniu w Hiszpanii

2018-03-05 13:49
Nauczyciele Technikum ZSP Nr 1 w Brzesku na szkoleniu w Hiszpanii

Tym razem 7 nauczycieli przedmiotów zawodowych w okresie ferii zimowych wyjechało do miasta Sewilla w Hiszpanii, aby poszerzyć swoją wiedzę i doświadczenie pedagogiczne. Realizowany projekt nosi tytuł  „Kształcimy zawodowo! Mobilność uczniów i kadry ZSP Nr 1 w Brzesku” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.
Partnerem organizującym i koordynującym pobyt kadry w Hiszpanii była  EuroMind - międzynarodowa firma  doradcza  i szkoleniowa specjalizująca  się w organizacji projektów kształcenia i szkolenia zawodowego z siedzibami w Andaluzji – w Sewilli i Ubedzie Hiszpania. Wyjazd uczestników poprzedziły przygotowania kulturowe i językowe, realizowane w formie szkoleń i samokształcenia. Głównym celem realizowanych działań było wspieranie doskonalenia zawodowego osób pracujących w dziedzinie kształcenia zawodowego młodzieży, wprowadzanie innowacji, stałe podnoszenie jakości kształcenia oraz wzmacniania współpracy z partnerami na szczeblu międzynarodowym.

Od 18 do 25 lutego nauczyciele kształcenia zawodowego ZSP Nr 1 w Brzesku uczestniczyli w tygodniowym szkoleniu w Sewilli/Hiszpania. Tam przez pięć dni w COLEGIO SALESIANOS SAN PEDRO stali się „cieniem” swoich hiszpańskich odpowiedników. Obserwowali metody pracy stosowane przez hiszpańskich nauczycieli w kształceniu zawodowym. Wyjazd był znakomitą okazją do wymiany doświadczeń oraz wzmocnienia relacji na poziomie międzynarodowym.

Realizując cele i założenia szkolenia nauczyciele mieli możliwość poznać szkołę hiszpańską, spotkać się z dyrekcją, przedstawicielami organów nadzorujących, z nauczycielami i uczniami tej placówki.
Kolejnym elementem wyjazdu szkoleniowego była realizacja programu kulturowego. W programie pobytu w Hiszpanii była wycieczka do Granady. Żadne inne hiszpańskie miasto nie może się z nim równać. Zabytek Granady  – Alhambra – startował w konkursie na 7 nowożytnych cudów świata.
Alhambra to największy tak dobrze zachowany arabski pałac na świecie. Składa się z kilku części (wybudowanej przez Maurów, którzy najechali Hiszpanią Alkazaby, Pałacu Nasrydów i ogrodów Generalife), które podążając sugerowaną na mapce trasą zwiedza się po kolei. Każda część była budowana w różnym okresie i przez to jest zupełnie inna od pozostałych. Kompleks pałacowy zbudowany został w latach 1232–1273 i następnie był rozbudowywany do XIV wieku za panowania emirów z dynastii Nasrydów – stąd też nazwa Pałacu Nasrydów.

24 lutego nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym realizację projektu. Każdy z uczestników miał możliwość przedstawienia swoich wrażeń i opinii na temat szkoleń. Ewaluacja była ważnym etapem w realizacji zadań projektowych. Uczestnicy dokonali wspólnej oceny zrealizowanych celów i zadań projektu. Następnie otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie szkoleń i ukończenie projektu.
Udział w projekcie był dla nauczycieli bardzo cennym doświadczeniem. Mieli  możliwość zapoznania się z system edukacyjnym obowiązującym w Hiszpanii, natomiast w czasie szkoleń poznali nowe metody pracy z młodzieżą, które będą mogli wdrażać w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej. Ważnym elementem pobytu był program kulturowy, dzięki któremu zwiedzili wiele wspaniałych zabytków, poznali kulturę, język i obyczaje Hiszpanii oraz wielu wspaniałych mieszkańców miejscowości, w których przebywali. Zdobytą wiedzą i doświadczeniem będą dzielić się z innymi nauczycielami szkoły, co wpłynie na podniesienie jakości pracy w szkole.
Kadrze nauczycielskiej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 bardzo zależy na rozwijaniu swoich umiejętności zawodowych, są otwarci na nowe metody pracy, eksperymenty edukacyjne, chętnie korzystają z doświadczeń innych nauczycieli z kraju i z zagranicy. Udział w projekcie szkoleniowym w Sewilli był dla nich niezwykle ważnym doświadczeniem, które przyniesie korzyść nauczycielom, uczniom i szkole. Nauczyciele serdecznie dziękują za możliwość udziału w projekcie! Szkolenie odbyło się w ramach realizacji projektu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ogólna kwota dofinansowania projektu 101412,00 EU Więcej informacji na stronie internetowej http://www.hiszpania.zsp1-brzesko.edu.pl oraz na portalu Facebook: ZSP1 España

źródło: http://www.zsp1-brzesko.edu.pl