Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Rozmowa ze starostą brzeskim Andrzejem Potępa

2016-12-19 14:17
Rozmowa ze starostą brzeskim Andrzejem Potępa

- Wiele wskazuje na to, że powiat brzeski otrzyma kilka milionów złotych na realizację projektów związanych z rozwojem infrastruktury oświatowej. Na co chcecie wykorzystać te środki?
 
Przygotowaliśmy aż 7 wniosków edukacyjnych na łączną kwotę ponad 8 mln złotych. Obejmują one bardzo szerokie spektrum działań. Projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” zakłada wyposażenie szkół w niezbędny sprzęt do prowadzenia lekcji i zajęć edukacyjnych w trybie on-line. Ponadto umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technologii komunikacyjno-informacyjnych w siedmiu obszarach zawodowych: budownictwo, język angielski zawodowy, żywność, turystyka, środowisko, mechaniczno-mechatroniczny oraz elektryczno-elektroniczny. W ramach innego zadania, którego wartość przekracza 4,5 mln zł, będziemy tworzyć Centrum Kompetencji Zawodowych w wiodących dla powiatu brzeskiego branżach, czyli mechatronika, elektronika i elektryka. Projekt zakłada także realizację kursów zawodowych, staży i praktyk, kursów dla nauczycieli oraz staży dla nauczycieli, zaopatrzenie szkół w niezbędny sprzęt oraz wyposażenie pracowni sterowników PLC. Centrum będzie działać przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku. Wybór tej szkoły nie jest dziełem przypadku, ponieważ to nasza największa szkoła techniczna i jedna z niewielu szkół w Małopolsce, która zwiększyła nabór o ponad stu uczniów, pomimo niżu demograficznego.
 
- Mechatronika to zawód na czasie?
 
- Jak najbardziej, dlatego od kilku lat inwestujemy w ten kierunek. Mechatronika to kształcenie w zakresie budowy i obsługi robotów przemysłowych. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży – nie tylko gwarantuje zatrudnienie, ale daje także możliwość ciągłego rozwoju oraz wysokich zarobków. Wielu absolwentów naszej szkoły kontynuuje kształcenie w tej dziedzinie w najlepszych państwowych uczelniach technicznych
 
- Niektórzy narzekali, że zabrakło w tym roku miejsca w klasach o profilu mechatronicznym. Będzie ich więcej w przyszłości?
 
- Myślę, że tak, ale z pewnością nie każdy chętny dostanie się do szkoły na ten kierunek. Mechatronika to kształcenie bardzo wymagające – musimy zadbać o wysoki poziom, aby sprostać oczekiwaniom uczelni technicznych oraz współczesnego rynku pracy.
 
- Wróćmy jeszcze do projektów edukacyjnych. Na co chcecie jeszcze wykorzystać środki?
 
- Będziemy realizować bardzo ciekawy projekt, który zakłada utworzenie Centrum Wspierania Uczniów Zdolnych (CWUZ), organizację zajęć pozaszkolnych w zakresie przedmiotów: językowych (język angielski), matematycznych i naukowo-technicznych (nauki matematyczno-przyrodnicze), informatycznych i przedsiębiorczości, a także prowadzenie działań podnoszących kompetencje kluczowe ponadprzedmiotowe, obejmujące aspekty społeczne oraz umiejętność uczenia się.
 
Kolejny projekt nosi nazwę „Wzmacnianie kluczowych kompetencji drogą do sukcesu” Działanie zakłada wyposażenie pracowni fizyczno-chemicznej oraz biologiczno-przyrodniczej w Zespole Szkół w Szczurowej. Pozostałe placówki zostaną doposażone w laptopy i projektory oraz otrzymają pomoce dydaktyczne dla klas o profilu matematyczno-przyrodniczym. Planuje się przeprowadzenie szkoleń dla nauczycieli z zakresu pracy metodą eksperymentu na zajęciach przyrodniczo-matematycznych oraz wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej i nowoczesnych narzędzi w procesie dydaktycznym. Zaplanowane jest zorganizowanie Akademii Odkrywców w oparciu o klasy o profilu matematyczno-przyrodniczym, w których nauczanie odbywa się metodą eksperymentu, w tym także prowadzenie warsztatów eksperymentalno-edukacyjnych w Szkole Przyszłości w Poznaniu. Projekt przewiduje również udzielenie uczniom pomocy stypendialnej.
 
- Kolejny projekt, który najprawdopodobniej zostanie sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, związany jest z e-usługami…
 
To działanie zakłada podniesienie jakości i dostępności e-usług w administracji publicznej, co wpłynie na poprawę obsługi klienta, uproszczenie procedur, ograniczenie czasu realizacji i zwiększenie skuteczności obsługi interesantów. Ponadto spowoduje otwarty dostęp do informacji przestrzennej oraz znacznie poprawi jakość danych w zasobie geodezyjno-kartograficznym.
Wartość projektu to 7,3 mln, a obejmuje on szeroki zakres działań od informacji przestrzennej po cyfryzację rejestrów zasobu geodezyjnego, kartograficznego, ewidencji gruntów i budynków, geodezyjnej ewidencji sieci i uzbrojenia terenu, m. in. modernizację operatów ewidencji gruntów i budynków na terenie powiatu. W ramach projektu zostaną udostępnione usługi internetowe – sklep geodezyjny on-line, obsługa inwestorów i projektantów, nieodpłatne pozyskiwanie danych zgromadzonych w rejestrach publicznych, obsługa geodetów, obsługa rzeczoznawców majątkowych oraz obsługa komorników sądowych.

- Kiedy powstanie nowa komenda policji i straży?
 
- Mam nadzieję, że niebawem. Zgodnie z pismem wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, projekt został wpisany do planów MSWiA. Apelujemy do posłów z naszego regionu o dopilnowanie, aby w budżecie państwa na 2017 rok takie środki zostały zagospodarowane. My ze swojej strony zrobiliśmy już wszystko: zakupiliśmy działkę, wytyczyliśmy nową drogę dojazdu. Podczas realizacji inwestycji zapewnimy wsparcie logistyczne.
 
- Po roku działalności geriatrii w szpitalu powiatowym widać, że uruchomienie tego oddziału było strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Zapotrzebowanie na takie usługi jest spore. Kiedy zatem oddział zostanie poszerzony?
 
- Nasze społeczeństwo się starzeje, dlatego widzimy potrzebę rozwijania gamy usług w tym zakresie. Póki co brakuje miejsca na to, aby poszerzyć oddział w szpitalu, jednakże mamy pewne plany z tym związane. Mam nadzieję, że projekt, który właśnie przygotowujemy pozwoli na pozyskanie środków unijnych i da możliwość zrealizowania poważnych inwestycji, które poprawią dostępność usług medycznych w naszym szpitalu.
Zmiany szykują się również w brzeskim Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, gdzie już w przyszłym roku rozpoczniemy remont kolejnych pomieszczeń, co pozwoli na zwiększenie liczby łóżek i rozwiąże problem oczekiwania na miejsce.

Żródło: "Przegląd Regionalny"