„Słodki Drań” po raz drugi

2016-11-16 11:04
„Słodki Drań” po raz drugi

„Słodki Drań” to historia światowej sławy dyrygenta, który nie potrafi pogodzić się ze swoją chorobą. Początkowo lekceważy wszelkie objawy i niebezpieczne powikłania, udając, że problem wcale go nie dotyczy. Spektakl ma formę komedii, która poprzez zabawne sceny uświadamia widza i trafia w sedno problemu. Autorem scenariusza jest aktor i dramaturg Jan Jakub Należyty. Obok Dariusza Gnatowskiego na scenie znakomicie zagrali: Andrzej Róg, Ewa Romaniak oraz Agata Woźnicka, na co dzień związani z krakowskim środowiskiem teatralnym. Spektakl jest jednym z elementów szerszego projektu poświęconego problematyce życia z cukrzycą. Dariusz Gnatowski – pomysłodawca przedsięwzięcia, a także aktywny działacz oraz założyciel Fundacji „Wstańmy razem! Aktywna rehabilitacja” – na co dzień sam od wielu lat zmaga się z tym schorzeniem.

Celem projektu jest przede wszystkim zasygnalizowanie, jak dużym problemem w dzisiejszych czasach jest rozwój tego przewlekłego schorzenia. Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań, dlatego tak istotna jest odpowiednia kultura rozmowy o cukrzycy – o jej objawach i powikłaniach – odpowiednia motywacja oraz edukacja i świadomość, że cukrzyca to nie wyrok. Inicjatywa jest współfinansowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz w ramach dotacji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2015.

Poniedziałkowy wieczór po raz kolejny dostarczył wszystkim gościom doskonałej rozrywki. Publiczność mogła podziwiać aktorów na scenie brzeskiego Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego dzięki uprzejmości dyrekcji Miejskiego Ośrodka Kultury. Słowa podziękowania należą się także pracownikom brzeskiego ośrodka, za pomoc i współpracę przy obsłudze wydarzenia.