Edukacja ekologiczna dzieci

2016-11-16 10:34
Edukacja ekologiczna dzieci

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczepanowie, a jednocześnie nauczyciel przyrody. Pani Dyrektor  przywitała zebranych oraz wskazała główne źródła zanieczyszczenia powietrza. Następnie głos zabrał pracownik Wydziału Ochrony Środowiska, który opowiedział o roli drzew w ochronie powietrza, przybliżył dane liczbowe wskazując ile jedno drzewo produkuje tlenu w ciągu roku, ile jedno drzewo absorbuje dwutlenku węgla, ile człowiek zużywa tlenu w ciągu roku, jakie gatunki drzew produkują najwięcej tlenu, w jaki sposób drzewa oczyszczają powietrze i jakie zanieczyszczenia są przez nie „wychwytywane”. Wspomniano również, iż tereny zielone mogą absorbować znaczne ilości temperatury, a także chronić przed nagłymi jej zmianami. Zaznaczono, iż drzewa poprzez wydzielane fitocydy oraz olejki eteryczne niszczą bakterie i wirusy chorobotwórcze występujące w powietrzu. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach, chętnie odpowiadając na pytania prowadzącego.

Na zakończenie dzieci wraz z nauczycielami oraz pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska udali się przed budynek szkoły w celu zasadzenia 16 szt. drzew liściastych z gatunku grab pospolity Fastigiata. Drzewa te posadzone zostały w szpalerze, w niedalekiej odległości od drogi powiatowej, stanowić będą „ekran pochłaniający” zanieczyszczenia powstające w wyniku spalania paliw w samochodach poruszających się drogą powiatową oraz powstałych ze spalania paliw w paleniskach domowych „ tzw. niskiej emisji”.

Należy częściej przeprowadzać takie akcje, aby od najmłodszych lat dzieci nabrały dobrych nawyków służących ochronie środowiska, które w przyszłości zaowocują szacunkiem do natury oraz odpowiedzialnym korzystaniem z jej zasobów.