Apel o ostrożną jazdę podczas trudnych jesiennych warunków drogowych

2016-10-06 12:35
Apel o ostrożną jazdę podczas trudnych jesiennych warunków drogowych

Intensywne opady deszczu oraz wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia, a także często leżące na niej liście nie sprzyjają kierującym. W takich warunkach droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża. Dlatego pamiętajmy aby jechać z prędkością pozwalającą kierowcy kontrolować sytuację na drodze.

Początek października okazał się tragiczny na drogach Małopolski. Podczas weekendu doszło do 20 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 23 zostały ranne. Dwie osoby poniosły śmierć w sobotę. Pierwsze zdarzenie miało miejsce ok. godz. 8.00 w miejscowości Łazy w powiecie bocheńskim, gdzie jak wstępnie ustalono 61 – letnia kierująca samochodem m-ki Opel zjechała na przeciwny pas ruchu, a następnie uderzyła w betonowy przepust ponosząc śmierć na miejscu.

Kolejne sobotnie zdarzenie miało miejsce o godz. 13.50 w Krakowie, gdzie jak wynika ze wstępnych ustaleń 25 – letni kierujący samochodem m-ki Opel skręcając w lewo, doprowadził do zderzenia z 23 – letnim motocyklistą, który zginął na miejscu.

W niedzielę o godz. 23.20 w miejscowości Poręba Radlna w powiecie tarnowskim doszło do kolejnego zdarzenia drogowego, w którym zginął człowiek. Jak wstępnie ustalono, 18 – letni kierujący samochodem m-ki Chrysler Voyager na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do zderzenia z 42 – letnim kierującym pojazdem m-ki Audi, który poniósł śmierć na miejscu.

Uwaga piesi!

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy pamiętać, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wówczas kierujący pojazdem, dysponuje możliwością dostrzeżenia tak wyposażonego w elementy odblaskowe pieszego z dalszej odległości nawet 150 metrów, co pozwala mu na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej życie i zdrowie.Jeżeli osoba poruszająca się po drodze nie posiada elementu odblaskowego zostanie dostrzeżona z niewielkiej odległości, co najczęściej prowadzi do potrącenia.
Komenda Powiatowa Policji w Brzesku