Minister zdrowia w brzeskim szpitalu

2016-09-15 11:57
Minister zdrowia w brzeskim szpitalu

W ten sposób odpowiedzialny za reformę służby zdrowia minister, chce „uzbroić” się w wiedzę na temat funkcjonowania szpitali powiatowych. – Nie da się skutecznie zreformować służby zdrowia bez zakrojonych na szeroką skalę konsultacji. Nie można patrzeć na reformę przez pryzmat Warszawy, przez pryzmat klinik uniwersyteckich. Dlatego zbieram opinie wśród dyrektorów szpitali o rożnym stopniu referencji. Oczywiście w pierwszej kolejności wśród dyrektorów tych placówek, które z powodzeniem radzą sobie na trudnym rynku usług medycznych – mówił minister Konstanty Radziwiłł.

Od 1 stycznia 2018 roku opieka medyczna będzie całkowicie bezpłatna. Cały pakiet ustaw zostanie uchwalony najprawdopodobniej do końca tego roku. Minister podkreślał, że program reformy służby zdrowia zamierza konsultować z praktykami. Takimi dyrektorami jak chociażby Józefa Szczurek – Żelazko, która od blisko piętnastu lat zarządza tutejszą lecznicą. – Już sam fakt, że jest to jeden z nielicznych szpitali powiatowych w Polsce, który nie ma zadłużenia, jest dowodem tego, że jest dobrze zarządzany – podkreślał Konstanty Radziwiłł. Szef resortu zdrowia przekonywał, że nie jest to frazes uświęcony potrzebą chwili, ale rzeczywistość. Wraz z dyrektor Józefą Szczurek – Żelazko, wicewojewodą małopolskim Józefem Gawronem oraz starostą brzeskim Andrzejem Potępą zwiedził niemal cały szpital. Rozmaił przy okazji z ordynatorami, lekarzami, siostrami oddziałowymi, rehabilitantami, specjalistami innych dziedzin oraz pacjentami. Jakkolwiek póki co nie padły żadne konkretne deklaracje ze strony ministra: kierownictwo szpitala jak i władze samorządowe powiatu brzeskiego liczą na pomoc w modernizacji lub budowie nowego bloku operacyjnego. –Reforma służby zdrowia przygotowywana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości nie może być oderwana od rzeczywistości, dlatego odwiedzam szpitale, by zobaczyć jak funkcjonują – powiedział minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, zapowiedział szereg reform, jakie przygotowuje jego resort. To między innymi utworzenie sieci szpitali zgodnie z zapotrzebowaniem pacjentów, a także uregulowanie inwestycji w placówkach służby zdrowia. Wszystko po to, jak twierdzi minister zdrowia, by pieniądze były racjonalnie wydawane. Szef resortu mówił w Brzesku także o zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia. –Mamy pomysł na ustawowe uregulowanie wzrostu nakładów – zapewniał.

– Budowa nowego to wydatek rzędu 20 – 25 milionów złotych, natomiast modernizacja starego bloku operacyjnego pochłonie jakieś 10 – 12 milionów złotych. Mamy konkretne projekty i plany z tym związane. Oczywiście lista potrzeb jest spora, ale na tle innych placówek w kraju, wyposażenie naszej lecznicy jest dobre – mówiła poseł, a zarazem dyrektor szpitala Józefa Szczurek – Żelazko. Wicewojewoda małopolski Józef Gawron, podczas spotkania z personelem, dziękował za zaproszenie, deklarował wsparcie wojewody, zapowiadając, że następnym razem, postara się przyjechać z prezentem na „czterech kółkach”. Mowa oczywiście o nowej karetce dla Pogotowia Ratunkowego. O planach rozwoju bazy szpitala powiatowego opowiadał także starosta Andrzej Potępa. Mówił, że w ostatnich kilkunastu latach, placówka przeszła wielką metamorfozę. W tym czasie, w szpitalu zainwestowano kilkadziesiąt milionów złotych. – Złożyły się na to pieniądze wypracowane przez szpital z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, dotacje krajowe i unijne, wsparcie finansowe samorządu powiatu brzeskiego, ale także samorządów gminnych oraz pomoc sponsorów i pieniądze pozyskane przez stowarzyszenia, działające na rzecz poprawy i rozwoju infrastruktury naszego szpitala – podkreśla w rozmowie z naszą redakcją starosta Andrzej Potępa.

Podczas spotkania doceniono osoby zaangażowane podczas Światowych Dni Młodzieży. Oto lista pracowników Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej  Brzesku, zaangażowanych w organizację Światowych Dni Młodzieży, który otrzymali listy od Konstantego Radziwiłła: lek Adam Smołucha –  Zastępca  Dyrektora  ds. Lecznictwa, mgr inż. Marek Kapusta – Zastępca  Dyrektora  ds Administracji i Logistyki, dr Małgorzata Urbaniak – Ostrykiewicz  - Pielęgniarka Naczelna; dr Greta Kanownik – Kierownik Działu Administracji Medycznej; mgr Sabina Nizioł – Kierownik Sekcji Informatycznej; lek. Adelina Skupiewska – Ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego; lek Zdzisław Opach – Lekarz Kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej; lek. Cecylia Puła – Kierownik Poradni Ogólnej; lek Paweł Dobosz –   Lekarz Kierujący Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii; lek. Helena Czuj – Bojarowska – Kierownik Ośrodka Zdrowia w Woli Dębińskiej; lek. Ewa Ablewicz – Rymarczyk -  Kierownik Ośrodka Zdrowia w Uszwi; dr n.med. Zbigniew Żabiński -  Ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałami: Kardiologii;  Lek. Elżbieta Rembiasz – Kierownik Ambulatorium Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej; mgr Jadwiga Górska – Kierownik Bloku Operacyjnego; mgr Beata Wilk – Łoboda – Pielęgniarka Oddziałowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego;  rat. Łukasz Pajor – Kierownik Zespołu Ratowników Medycznych; mgr Paweł Piotrowski – Inspektor ds. Obronnych i Obrony Cywilnej oraz  Lek. Katarzyna Gierczyńska – Lekarz Koordynator Zespołów Ratownictwa Medycznego.

Tekst i foto: www.regionbrzeski.pl