Szpital dla serca

2012-08-09 10:49
Szpital dla serca

Docelowo będzie tu  28 łóżek,  w tym 5  na odcinku intensywnego nadzoru kardiologicznego,   wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt monitorujący  funkcje życiowe chorego. - Obecnie w pododdziale  zatrudnionych jest dwóch kardiologów oraz dwóch lekarzy w trakcie specjalizacji z dziedziny kardiologii. Wykonywane są badania diagnostyczne, między innymi badanie echokardiograficzne, testy wysiłkowe, całodobowe monitorowanie ciśnienia i akcji serca metodą Holtera. Oceniane są przepływy krwi w naczyniach szyjnych zewnątrzczaszkowych, naczyniach żylnych i tętniczych kończyn dolnych, wykonuje się diagnostykę omdleń. Ponadto lekarze kardiolodzy  konsultują pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi leczonych  na innych oddziałach szpitalnych,  w tym na oddziale ratunkowym - mówi lek. med. Iwona Keller-Konopka.

Wkrótce pododdział kardiologiczny dostanie nowy sprzęt do diagnostyki zaburzeń  rytmu serca, oparty na technologii cyfrowej. - W ramach programu Polcard  otrzymamy  we wrześniu  nowy aparat do badań ultrasonograficznych serca, naczyń tętniczych i żylnych. W przyszłości mam nadzieję , że uda się na tym sprzęcie wykonywać szerszą diagnostykę choroby niedokrwiennej serca i kwalifikacje chorych do zabiegów  inwazyjnych.  Mam tu na myśli zakup dodatkowego oprogramowania do wykonywania tzw. stres echo. Jest to badanie , które wykorzystuje wpływ na układ sercowo-naczyniowy leków, przyspieszających  akcje serca, a więc naśladujących  pracę serca podczas wysiłku. W trakcie podawania leku echokardiografista ocenia zaburzenia kurczliwości ścian serca. Takie badanie pokazuje czy chory ma zwężone naczynie wieńcowe, a także określi jego położenie.  Pomoże to w podjęciu decyzji co do konieczności poddania chorego zabiegowi udrażniania naczyń wieńcowych - dodaje lekarka. W przyszłości lekarze pracujący w pododdziale chcą także wykonywać badania z zakresu bezdechu śródsennego. To poważne zaburzenie zdrowia, dotykające 4% mężczyzn i 2% kobiet. Polega na powtarzającym się ograniczeniu przepływu powietrza podczas snu, wskutek opadania zwiotczałej tkanki odcinka dróg oddechowych w gardle, co z kolei powoduje głośne chrapanie, chwilowe wybudzenia, niedotlenienie i podwyżenie ciśnienia krwi. Tysiące pacjentów z zespołem bezdechu sennego cierpi na wzmożoną senność w ciągu dnia, bóle głowy, nadciśnienie.

Kariolodzy od wielu lat zauważają, że  przybywa chorych cierpiących na choroby układu krążenia.  Brzeska placówka ma podpisane umowy ze szpitalami, w których funkcjonują  oddziały kardiochirurgii. Dzięki temu chorzy z zawałami serca bardzo szybko mogą mieć wykonany zabieg udrażniania naczyń wieńcowych wraz ze wstawieniem stentów.   - Aktualnie w ramach struktur  SPZOZ Brzesku funkcjonuje poradnia kardiologiczna. Z chwilą uruchomienia pododdziału kardiologii i zwiększenia  liczby lekarzy specjalistów, mam nadzieje, że dostępność do porad ambulatoryjnych będzie lepsza. Jednak aby usprawnić funkcjonowanie tego typu opieki, chciałabym  umożliwić chorym  korzystanie z sytemu monitorowania całodobowego  w domu. Taką możliwość dają  systemy telefoniczne. Zapis EKG, który chory dokonuje w domu, gdy źle się poczuje, może być przesyłany do ośrodka diagnostycznego, w którym lekarz kardiolog ocenia na bieżąco pracę serca. Pozwala to na szybka diagnostykę i skierowanie do dalszego leczenia lub odwrotnie - uspokojenie, jeżeli zapis EKG będzie prawidłowy  lub zaburzenia rytmu serca nie będą wymagały pilnej interwencji. Systemem takiej opieki objęci są chorzy między innymi w Krakowie. Mam nadzieje, że uda się zachęcić i naszych mieszkańców do skorzystania z takich możliwości- dodaje  Iwona Keller-Konopka. Ale, jak przypomina kierowniczka brzeskiej kardiologii, od dawna wiadomo, że najważniejsza jest profilaktyka.  Podstawowe informacje z tego zakresu można uzyskać    na stronie Internetowej Polskiego Forum Profilaktyki www.pfp.edu.pl. Brzeski szpital zakupił specjalistyczny sprzęt przeznaczony do rehabilitacji kardiologicznej. Mogą z niego korzystać pacjenci z chorobami układu krążenia a w szczególności po  zawale mięśnia sercowego, chorobie niedokrwiennej oraz po wszelakich operacjach kardiochirurgicznych.- Rehabilitacja kardiologiczna pozwala na powrót chorego do sprawności i normalnego funkcjonowania w codziennym życiu. Pozwala także ograniczenie postępów choroby oraz zmniejszyć ryzyko śmierci - podkreśla Zygmunt Palej,  kierownik Działu Usprawniania Leczniczego w brzeskim szpitalu. Rehabilitacja kardiologiczna to przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, które wykonywane są pod opieka rehabilitanta i lekarza. Ważną rolę odrywa także właściwe leczenie farmakologiczne i właściwa dieta oraz edukacja na temat chorób serca i układu krążenia.  - Rehabilitacja kardiologiczna dostosowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Jest ona opracowana przez odpowiednio przygotowany zespól specjalistów- dodaje Z. Palej.  Na rehabilitację kardiologiczna mogą kierować zarówno lekarze rodzinni jak i specjaliści kardiolodzy. - Obecnie staramy się uzyskać kontrakt  z Narodowego Funduszu Zdrowia na funkcjonowanie  zarówno dla pododdziału jak rehabilitacji kariologicznej. Nasz szpital nie che być konkurencją dla specjalistycznych placówek w Tarnowie czy Krakowie w których działają oddziały kardiochirurgi. Chcemy zaproponować pacjentom możliwość dalszego leczenia i powracania do sprawności- mówi Józefa Szczurek – Żelazko, dyrektor brzeskiego szpitala. Rozmowy z NFZ w sprawie kontraktu mają zakończyć się w najbliższych miesiącach.