Kwalifikacja Wojskowa

2016-02-17 11:51
Kwalifikacja Wojskowa

W dniach od 17 lutego do 22 marca 2016 roku w powiecie brzeskim zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa.

Kwalifikacja obejmuje mężczyzn urodzonych w 1997 roku, a także w latach 1992-96, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Kwalifikacji podlegają też osoby urodzone w latach 1995-96, jeśli zostały wcześniej uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.

Kwalifikacji podlegają także kobiety urodzone w latach 1992-97, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz te, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Ponadto kwalifikacja obejmie osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do wojska na ochotnika, jeżeli nie mają do tej pory orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną, aktualną fotografię  bez nakrycia głowy oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki lub posiadanych kwalifikacjach zawodowych.

Powiatowa Komisja Lekarska orzeka o zaliczeniu do jednej z kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej na podstawie badań, przeprowadzonych przez lekarza wchodzącego w skład tej komisji.

Kwalifikacja wojskowa w 2009 roku zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową.

Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.