Przegląd Kolęd i Pastorałek w Porębie Spytkowskiej

2016-01-20 10:00
Przegląd Kolęd i Pastorałek  w Porębie Spytkowskiej

Głównym celem  przeglądu  było ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego, poznawanie nieznanych i zapomnianych polskich kolęd oraz pastorałek, a także prezentacja efektów pracy młodych wykonawców i dorosłych.

- W konkursie udział wzięli: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. Każdy uczestnik wykonywał dwa utwory:  kolęda i pastorałka, mógł wystąpić przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, bądź a`cappella – mówi Maria Karaś, prezes Porębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

W konkursie wzięło udział blisko 60 osób. Uczestników oceniała komisja w składzie: starosta brzeski Andrzej Potępa, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Tomasz Latocha, wiceburmistrz Brzeska Jerzy Tyrkiel, dyrektor Szkoły Podstawowej w Porębie Spytkowskiej Piotr Tota, Teresa Szydłowska (Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku) oraz  Renata Stand (organistka).

Grand Prix i największe uznanie publiczności zajął Zespół Pieśni i Tańca Porębianie (w 12 osobowym składzie). Pierwsze miejsce zdobył zespół rodzinny: Agnieszka Zgraja z małżonkiem i dziećmi, drugie rodzina Stolińskich, natomiast trzecie: rodzina Krzywdów.

Wśród solistów (dorośli)pierwsze miejsce zajął Henryk Piela, drugie Józef Kleśny, trzecie Zofia Kordecka.
Uczniowie szkół gimnazjalnych: I miejsce Gabrysia Stolińska,  II miejsce duet Natalia Tota, Iwona Jędryka.
Szkoły ponadgimnazjalne: III miejsce duet Gabrysia  Legutko, Karolina Zgraja.
Szkoły Podstawowa (klasy I-III) I miejsce Natalia Gicala, (klasy IV-VI)  I miejsce Daria Mirska, II miejsce Milena Bakalarz, III miejsce Emilka Hodurek. Wyróżnienie: Amelka Sowa.

- Dziękujemy WSZYSTKIM uczestnikom za udział, a   Panu Staroście, Panu Burmistrzowi, Dyrekcji MOK Brzesko za ufundowanie cennych nagród – dodaje Maria Karaś.