Jeśli jesteś ofiarą przemocy

2016-01-15 14:06
Jeśli jesteś ofiarą przemocy

Przyjdź, zadzwoń, napisz, umów się na bezpłatną pomoc psychologiczną lub poradę prawną. Jeśli znasz kogoś kto jest ofiarą przestępstwa przekaż mu tę informację. Dyżury pełnią prawnik oraz psycholog, w każdy I i III wtorek miesiąca w godz. 15:00 – 17:00 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku, ul. Piastowska 2b. Kontakt: tel. (14) 66 300 31 e-mai: blyduch_pcprbrzesko@op.pl. Pomoc udzielana pokrzywdzonym przestępstwem lub członkom ich rodzin ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku informuję, iż na mocy porozumienia z Krakowskim Forum Organizacji Społecznych KraFOS realizuje współfinansowany z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej projekt mający na celu prowadzenie Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Aby skutecznie wesprzeć osoby pokrzywdzone przestępstwem w zakresie przeciwdziałania jego skutkom, w ramach projektu zaplanowano udzielanie pomocy przejawiającej się poprzez formy takie jak:

• Specjalistyczna pomoc prawna;
  • Specjalistyczna pomoc psychologiczna (w tym psychoterapia oraz dostęp do osoby pierwszego kontaktu);
  • Pokrywanie kosztów związanych z edukacją ogólnokształcącą i zawodową, także na zasadach indywidualnego kształcenia;
  • pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych, wyrobów medycznych, w tym przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych;
  • Pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania;
  • Finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny, do którego osoba uprawniona posiada tytuł prawny, a lokal mieszkalny nie jest użytkowany przez inne osoby;
  • Dostosowanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej przestępstwem w przypadku, gdy utrata sprawności fizycznej nastąpiła w wyniku przestępstwa;
  • Finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu związanych z uzyskiwaniem świadczeń i regulowaniem ww. spraw;
  • Pokrywanie kosztów żywności lub bonów żywnościowych;
  • Pokrywanie kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej.

Z pomocy świadczonej w ramach projektu skorzystać może każda osoba pokrzywdzona przestępstwem, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, rasę, wyznanie etc. Podstawowymi zasadami świadczenia pomocy są: dostępność, bezpłatny charakter pomocy, profesjonalność, interdyscyplinarność oraz dyskrecja.