Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Dziki problem, czyli wzrost populacji dzików

2015-12-03 08:46
Dziki problem, czyli wzrost populacji dzików

Na konferencję zostali zaproszeni burmistrzowie oraz wójtowie gmin z terenu powiatu brzeskiego, Powiatowy Komendant Policji w Brzesku, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku, Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie, przedstawiciele kół łowieckich, radni powiatowi oraz sołtysi z wszystkich wsi znajdujących się na terenie powiatu brzeskiego.
Konferencję rozpoczął starosta brzeski, który powitał zaproszonych gości oraz pokrótce omówił problem. Następnie przedstawiono prezentację opracowaną przez Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Brzesku, dotyczącą przepisów prawnych związanych ze zwierzyną łowną.


Kolejną częścią konferencji była dyskusja podczas, której zostały poruszone dwa problemy. Pierwszy z nich dotyczył zbyt dużej ilości dzików oraz szkód jakie wyrządzają, natomiast drugim poruszonym problemem było postępowanie ze zwierzyną padłą oraz ze zwierzyną stwarzającą zagrożenie poza terenem jej naturalnego bytowania. Przedstawiono kilka rozwiązań. Zaproponowano, aby koła łowieckie na bieżąco przekazywały do właściwych gmin z terenu powiatu brzeskiego oraz do Starostwa Powiatowego w Brzesku aktualne dane teleadresowe przedstawicieli poszczególnych kół łowieckich oraz myśliwych szacujących szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne. Następnie sołtysi wnioskowali o zwiększenie pozyskania zwierzyny łownej, głównie dzików, oraz podniesienie poziomu nadzoru Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie nad kołami łowieckimi przeprowadzającymi szacowanie szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych. Wspomniano także o możliwości zakupu przez gminy repelentów oraz elektryzatorów na dziki w ramach przeciwdziałania i zapobiegania szkodom łowieckim w uprawach i płodach rolnych. Zwrócono także uwagę na możliwość stosowania przez burmistrzów i wójtów art. 15 ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych w celu zmniejszenia areału nieużytków rolnych.



Po długiej i wyczerpującej dyskusji dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska zakończył konferencję, dziękując wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział. Zainteresowani uczestnicy otrzymają przedstawioną prezentację oraz protokół z konferencji.