Otwarto północny zjazd z autostrady

2015-10-19 09:31
Otwarto północny zjazd z autostrady

Budowa nowej drogi, która połączyła autostradę A4 z już istniejącą DW 768 była planowana od wielu lat. Prawie 4,5-kilometrowy odcinek, zwany potocznie obwodnicą Mokrzysk, ułatwi dojazd z północy Małopolski na Sądecczyznę. Budowa północnego zjazdu z autostrady, która była realizowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich kosztowała 30 mln złotych. W zadaniu partycypował także Powiat Brzeski.

Od marca br. trwa również budowa właściwego zjazdu z autostrady. Ponad dwu kilometrowy odcinek połączy ulicę Leśną z drogą nr 94. Inwestycja będzie kosztowała w sumie 44 miliony złotych. Obecnie samochody zjeżdżające z autostrady w Brzesku, aby dostać się do krajowej czwórki muszą przejechać ulicą Leśną. Jak podkreśla starosta brzeski Andrzej Potępa to się już w tym roku zmieni.  W momencie kiedy  ruch pojazdów zostanie skierowany na właściwy zjazd, Leśna zostanie całkowicie odciążona i będzie miała charakter drogi lokalnej. Zostaną ustawione nowe znaki. - Równocześnie z oddaniem docelowego zjazdu zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która zakłada tylko ruch lokalny samochodów do 3,5 ton. W związku z czym ul. Leśna, wyremontowana, z chodnikami stanie się spokojną i cichą ulicą – mówi starosta Andrzej Potępa.
 Zjazd połączy się nowym rondem z dawną czwórką. W niedalekim sąsiedztwie jest już jedno, więc w godzinach szczytu mogą tworzyć się korki. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje więc budowę drugiego etapu czyli połączenie do drogi nr 75 w kierunku Nowego Sącza.
Realizacja docelowego zjazdu z autostrady była możliwa dzięki porozumieniu, które we wrześniu 2011 roku zostało zawarte przez Powiat Brzeski oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. To ten dokument zagwarantował samorządowi powiatowemu nie tylko gruntowny remont ulicy Leśnej za kwotę ponad 11 milionów złotych, ale także budowę właściwego zjazdu z autostrady.

Zdjęcia: www.informatorbrzeski.pl