Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Nowy rok szkolny w Powiecie Brzeskim

2014-09-01 08:38
Nowy rok szkolny w Powiecie Brzeskim


W Liceum Ogólnokształcącym w Brzesku po raz kolejny dużym zainteresowaniem cieszyły się klasy o profilach biologiczno-chemicznym oraz matematyczno-informatycznym. Równie ciekawą ofertą okazała się nowoutworzona klasa medialna pod patronatem TVP INFO. W ramach programu nauczania młodzież będzie nabywać umiejętności medialne w profesjonalnym szkolnym studio telewizyjnym, nad którym prace trwały całe wakacje. Za zgodą Zarządu Powiatu Brzeskiego organizowane będą także zajęcia pozalekcyjne – media społeczne i dziennikarstwo – które poprowadzi dziennikarka TVP INFO Ewa Godlewska. W szkolnym planie nauczania przewidziano również zajęcia dodatkowe z zakresu edukacji techniczno-medialnej. W ramach warsztatów uczniowie będą mogli nabyć umiejętności związane między innymi z: wystąpieniami przed kamerą, technikami filmowania i montażu, obsługą urządzeń studyjnych, a także techniczną stroną przygotowania materiałów do emisji. Nowością w roku szkolnym 2014/2015 w liceum ZSP nr 1 jest również klasa o profilu samorządowym, nad którą patronat objął Roman Ciepiela – wicemarszałek województwa małopolskiego.
W Technikum im. J. Piłsudskiego, wchodzącego w skład ZSP Nr 1, z roku na rok zwiększa się zainteresowanie uczniów udoskonalaniem kształcenia zawodowego. Podobnie jak w latach poprzednich, w klasach pierwszych technikum spotkamy przyszłych ekonomistów, logistyków, informatyków oraz specjalistów ds. reklamy. Od 2010 roku młodzież korzysta z zajęć i kursów specjalistycznych w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”. W minionym okresie wakacyjnym z płatnych staży skorzystało 22 uczniów. Ponadto w ramach programu „Leonardo Da Vinci IV T” trwa realizacja projektu „Uczenie się przez całe życie”, który umożliwił w latach 2012/2013 i 2013/2014 wyjazd 32 uczniów Technikum Informatycznego i Technikum Logistycznego na miesięczne praktyki zawodowe we Włoszech i Hiszpanii. Celem realizacji programów jest wsparcie pozycji uczniów na rynku pracy, co wiąże się ze zdobyciem pierwszych doświadczeń zawodowych oraz wykorzystaniem w praktyce wiedzy zgromadzonej podczas kursów.
Wciąż rozwija się także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku, w którym funkcjonuje jedna z lepiej działających szkół technicznych w Polsce, kształcąca młodzież w profesjach, które są poszukiwane na rynku pracy i dają szanse znalezienia dobrze płatnego zajęcia..
Na szczególną uwagę zasługują sukcesy uczniów klas o profilu mechatronicznym. Corocznie osiągają bardzo dobre wyniki, potwierdzające kwalifikacje zawodowe. W tym roku podczas XXXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej dwaj maturzyści otrzymali tytuły laureatów i uzyskali przywileje, dzięki którym zostali zwolnieni z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w części teoretycznej, a także otrzymali indeks na wybraną wyższą uczelnię techniczną w kraju.
W roku szkolnym 2011/2012, po półtorarocznych przygotowaniach logistycznych i organizacyjnych, wprowadzono dla tego zawodu kształcenie systemem modułowym. Jego istota polega na wprowadzeniu zadań zawodowych, którym odpowiadają jednostki modułowe. Obejmują one logiczny i możliwy do wykonania wycinek pracy, o wyraźnie określonym początku i zakończeniu, nie podlegający zwykle dalszym podziałom. Program opiera się na nieustannym łączeniu teorii z praktyką, co pozwala na nabywanie kwalifikacji i kompetencji zawodowych, dostosowanych do oczekiwań pracodawców. Elastyczność kształcenia modułowego odpowiada potrzebom przedsiębiorstw i współczesnemu, dynamicznie zmieniającemu się rynkowi pracy.
Z kolei w Zespole Szkół w Szczurowej postawiono na rozwój turystyki, co jest zgodne z założeniami strategicznymi, obejmującymi obszary województwa małopolskiego, a co za tym idzie także i powiatu brzeskiego z gminą Szczurowa. I tak od tego roku szkolnego w ofercie edukacyjnej szkoły znajduje się kierunek technik obsługi turystycznej. Program nauczania w tym zawodzie obejmuje przedmioty ogólnokształcące, zawodowe oraz aż 12 tygodni praktyk, które będą organizowane w biurach podróży, hotelach, a także punktach informacji turystycznej. Wykonując zawód związany z turystyką, niezbędna jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego oraz geografii, stąd też naukę tych dwóch przedmiotów ujęto w stopniu rozszerzonym. Doskonałym sprawdzianem nabytych umiejętności językowych i zawodowych będzie udział, w planowanych w klasie trzeciej, praktykach zagranicznych. Absolwent technikum obsługi turystycznej będzie w pełni przygotowany do zadań z zakresu: organizacji działalności turystycznej, udzielania informacji turystycznej, obsługi klientów, obsługi konferencji, kongresów, prowadzenia dokumentacji związanej z organizacją imprez i usług turystycznych oraz prowadzenia działań marketingowych na rzecz turystyki.
Prężnie działa także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie. Oferta edukacyjna zawiera między innymi jeden z lepiej funkcjonujących kierunków technicznych z zakresu żywienia i usług gastronomicznych. Uczniowie kończą szkołę, posiadając umiejętności kreatywnego odnajdywania się na rynku pracy oraz odpowiednie podstawy do dalszego kształcenia. Pozyskane środki finansowe ze źródeł zewnętrznych, pozwalają na organizację międzynarodowych praktyk, zajęć dodatkowych oraz kursów w ramach takich programów jak na przykład „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” lub „Erasmus +”. Doświadczenie uzyskane w zagranicznym środowisku kulturowym sprawia, że młodzież staje się bardziej elastyczna, co pozwala na szybsze przystosowanie się do wykonywanego zawodu. Placówka, dbając o swoich uczniów, zapewnia im nie tylko wszechstronny rozwój intelektualny i fizyczny, ale także stara się odpowiednio dostosować organizację pracy. W jednozmianowym planie zajęć uwzględnia się między innymi rozkład jazdy środków komunikacji. Ponadto dla uczniów pochodzących z miejscowości: Iwkowa, Wojakowa, Złota, Biesiadki, Lewniowa, Domosławice, Łososina Dolna, Tymowa zagwarantowano bezpośredni dowóz pod budynek szkoły.
Aktywne działania kadry szkół ponadgimnazjalnych powiatu brzeskiego wciąż skupiają się przede wszystkim na rozwoju praktycznej strony kształcenia. Pozyskiwanie środków z funduszy Unii Europejskiej pozwala na realizację wielu wartościowych projektów, w ramach których doświadczenie zawodowe uczniów znacznie wzrasta.