Konferencja na temat przemocy w rodzinie

2016-04-21 10:00
Konferencja na temat przemocy w rodzinie

Spotkanie otworzył wicestarosta Ryszard Ożóg, który podkreślił wagę współpracy wielu instytucji w walce z przemocą domową. Następnie policjantka Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, st. sierż. Monika Lis, przybliżyła zebranym algorytm postępowania w przypadku stwierdzenia symptomów przemocy w rodzinie, wskazując, że zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przedstawiciele służby zdrowia są uprawnieni do inicjowania procedury „Niebieska Karta”. Swe wystąpienie policjantka uzupełniła prezentacją multimedialna oraz filmem instruktażowym.

W dalszej części konferencji Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej PCPR w Brzesku psycholog Aneta Rzepa i Małgorzata Hawryś, Kierownik Zespołu ds. Pieczy Zastępczej PCPR Brzesko, przedstawiły zasady wydawania zaświadczeń lekarskich o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała w związku z użyciem przemocy w rodzinie oraz zasady wydawania zaświadczenia o stanie zdrowia dot. dzieci przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej i zaświadczeń o stanie zdrowia rodziców zastępczych.

Kolejnym tematem poruszanym podczas konferencji była kwestia odbierania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie. Głos zabrał tu zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP Brzesko nadkom. Jarosław Dudek, który pokrótce omówił okoliczności, w jakich zachodzi konieczność odebrania dzieci z miejsca gdzie występuje zagrożenie, a także zwrócił uwagę na kwestię umieszczenia ich w rodzinie zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego lub placówce opiekuńczo – wychowawczej typu interwencyjnego. Policjant podkreślił fakt potrzeby nawiązania bezpośredniej współpracy Policji z Kierownikami Ośrodków Pomocy Społecznej działających na terenie powiatu brzeskiego również w godzinach nocnych i w dni wolne od pracy. W dyskusji na ten temat zabrali głos: Stanisław Lambert dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku, Adam Smołucha - zastępca dyrektora ds. Lecznictwa SP ZOZ w Brzesku, Anna Chwalibińska – dyrektor Domu Dziecka w Jasieniu, Beata Niewolak prowadząca zawodową rodzinę zastępczą o charakterze pogotowia rodzinnego, Anna Matras – przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Dębnie, oraz kierownicy gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej. Zebrani zgodnie podkreślali, że wszelkie działania podejmowane wobec rodzin przez przedstawicieli instytucji powinny przede wszystkim uwzględniać dobro dzieci, a zabieranie ich ze środowiska domowego, jako przeżycie wysoce traumatyzujące, musi być ostatecznością, stosowaną po wyczerpaniu innych sposobów pomocy. W spotkaniu uczestniczyło łącznie 40 osób.

www.brzesko.policja.gov.pl