Scalenie gruntów

2015-09-21 08:25
Scalenie gruntów

Celem procedury scaleniowej jest tworzenie korzystniejszych warunków do gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych.

Starostwo Powiatowe w Brzesku na wniosek zainteresowanych mieszkańców gminy Szczurowa w perspektywie finansowej UE 2007-2013 wszczęło w sumie trzy operacje scaleń gruntów. Pod koniec ubiegłego roku zostały zakończone prace na obszarze wsi Barczków, a w czerwcu br. w Strzelcach Małych. Niedawno zakończyło się zagospodarowanie poscaleniowe na obiekcie Rajsko –Szczurowa – Niedzieliska, gdzie scaleniem objęto obszar o powierzchni ponad 590 ha. W ramach projektów wybudowano oraz zmodernizowano około 40 kilometrów dróg. Ponadto poprawiono parametry techniczne rowów melioracyjnych, wybudowano przepusty i mostki oraz wykonano rekultywację gruntów rolnych która pozwala na ich późniejszą – mechaniczną uprawę. - Operacjea scaleń gruntów na terenie gminy Szczurowa z PROW 2007-2013 objęła w sumie powierzchnię blisko 1370 ha. Wysokość środków finansowych pozyskanych na ten cel, a następnie zainwestowanych w rozwój wsi Barczków, Strzelce Małe, Rajsko, Niedzieliska i Szczurowa, wyniosła około 10 milionów złotych – mówi starosta brzeski Andrzej Potępa.
Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu scaleniu gruntów zostanie uporządkowany stan prawny wraz z zapisami w księgach wieczystych oraz zaktualizowana gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Powstanie również aktualna, numeryczna mapa ewidencyjna, granice działek ewidencyjnych zostaną w sposób trwały zastabilizowane betonowymi znakami granicznymi. Niewątpliwie łatwiejszą będzie teraz uprawa ziemi, gdyż działki w stanie po scaleniu otrzymały kształt regularny i geometryczny. Zasadą jest bowiem, że w toku operacji scalenia gruntów, rolnicy zamiast kilku lub nawet kilkunastu działek ewidencyjnych powinni otrzymać grunt, zlokalizowany w jednym kompleksie, o wartości szacunkowej równej wartości w stanie przed scaleniem. Trzeba również dodać, każdemu rolnikowi został zagwarantowany dojazd do swojej działki.