Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Pierwszy w regionie tarnowskim oddział geriatryczny

2014-10-30 14:51
Pierwszy w regionie tarnowskim oddział geriatryczny

Sprawa jest już przesądzona, bo szpital podpisał właśnie kontrakt. Mowa nie tylko o przychodni, ale także o oddziale geriatrycznym, na którym stanie 10 łóżek.
– Mamy ustalenia z Narodowym Funduszem Zdrowia, że jeśli zajdzie taka potrzeba, łóżek na pewno przybędzie. Samo uruchomienie geriatrii ma ogromne znacznie. Społeczeństwo naszego regionu starzeje się i potrzeb w zakresie pomocy osobom starszym, będzie z roku na rok coraz więcej – tłumaczy dyrektor Józefa Szczurek-Żelazko. Jak mówi doktor Adam Smołucha, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa, medycyna wieku podeszłego, czyli wyżej geriatria zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem osób starszych, a więc od 60 roku życia. Warto dodać, że okres starości dzielimy na wczesny i późny. Wczesny zaczyna się od 60 roku życia i trwa do 74 roku życia. Późna starość to przedział od 75 do 89 lat. Wyróżniamy jeszcze wiek sędziwy, który swój początek ma po 90 roku życia.
– Uważamy, że naszym starszym pacjentom powinna być zapewniona pomoc na najwyższym poziomie. Nie powinno się ich dyskryminować i odizolowywać od społeczeństwa. Należy stworzyć im dogodne warunki leczenia – dodaje doktor Smołucha.
Zdaniem specjalistów na 120 000 mieszkańców (nie tylko osób starszych, lecz wszystkich ludzi ogółem), powinien być co najmniej jeden oddział lub szpital geriatryczny, jedna poradnia geriatryczna oraz jeden geriatryczny ośrodek pobytu dziennego. Wynika z tego, że w regionie tarnowskim powinny być co najmniej cztery takie oddziały. Zdaniem specjalistów w placówkach tych powinien być zatrudniony personel lekarsko-pielęgniarski specjalizujący się w geriatrii. Dodajmy, że celem leczenia geriatrycznego jest przywrócenie choremu w miarę możliwości dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego oraz jego utrzymywanie na dobrym poziomie. Stawia się także na maksymalne wydłużenie życia, jednocześnie je ulepszając, oraz dąży się do podniesienia jakości życia poprzez zminimalizowanie dyskomfortów ograniczających codzienne funkcjonowanie. Jak dodaje Józefa Szczurek-Żelazko uruchomienie oddziału to nie tylko ukłon w stronę pacjentów – osób starszych, ale także doskonały sposób na dywersyfikację dochodów szpitala i lepszego wykorzystania sprzętu medycznego w placówce.

[mir]

źródło: www.regionbrzeski.pl