TELEWIZJA W SZKOLE

2014-10-16 10:52
TELEWIZJA W SZKOLE

W tym dniu szkoła gościła również wicestarostę brzeskiego Ryszarda Ożóga, przewodniczącego Rady Powiatu Kazimierza Brzyka,  przewodniczącego Komisji Oświaty Tomasza Gurgula i dyrektora Wydziału Edukacji Janinę Motak.

Uroczystość otwarcia studia uświetnili swoją obecnością reporterzy telewizyjni Danuta Dobrzyńska – prezenterka Teleekspressu, dziennikarka TVP INFO,  wcześniej reporterka i prezenterka Panoramy oraz Juliusz Głuski – były  rzecznik prasowy Turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce oraz dziennikarz „Sygnałów dnia” w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Z okazji otwarcia studia szkołę odwiedzili projektant studia Jacek Niewadzi, przedstawiciele Rad Rodziców Ewa Podłęcka i Justyna Bandurowska  oraz liczni przedstawiciele lokalnych mediów.

Pomysł na otworzenie studia zrodził się w poprzednim roku szkolnym. W czerwcu  2014 roku powstał projekt, a prace adaptacyjne trwały w czasie  wakacji.  Tworzenie studia od podstaw było pracą niezmiernie trudną. Dzięki zaangażowaniu dyrektor Marii Góry oraz dużego wsparcia ze strony  starosty brzeskiego i Wydziału Edukacji już w tym roku szkolnym z zasobów studia będą mogli korzystać uczniowie klas medialnych i uczniowie klas: technik organizacji reklamy oraz technik informatyk, a także wszyscy zainteresowani uczniowie w ramach zajęć dodatkowych. Nowoczesna baza dydaktyczna umożliwi promowanie talentów artystycznych oraz wzmocni współpracę szkoły z lokalnymi mediami. Szkolne studio telewizyjne będzie miejscem przygotowania do pracy przyszłych dziennikarzy, pracowników radia i telewizji. Dzięki podjętym działaniom uczniowie klasy medialnej pod patronatem Oddziału Telewizji Polskiej S.A. w Krakowie poznają dziennikarstwo oraz telewizję od kuchni. Niebawem i oni usiądą przed i za kamerą.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Brzesku corocznie kształci uczniów w dziedzinie dziennikarstwa. Dodatkowo od roku szkolnego 2014/2015 do oferty edukacyjnej wprowadzono zajęcia w ramach edukacji medialnej oraz stworzono możliwość udziału uczniów w zajęciach dodatkowych, prowadzonych przez dziennikarzy, operatorów i montażystów związanych z Telewizją Polską, która objęła patronat nad klasa medialną.

Starosta brzeski Andrzej Potępa – Kronika Krakowska:
„W postępie technologicznym, w rozwoju mediów elektronicznych, portali społecznościowych każdy może zostać dziennikarzem. Ale chodzi o to, aby zostać dziennikarzem dobrym pod względem warsztatu, pod względem odpowiedzialności za słowo”.

Wykładowcy prowadzący zajęcia planują ograniczyć teorię do niezbędnego minimum.  Ze swoimi uczniami zamierzają dzielić się przede wszystkim własnym doświadczeniem. Zajęcia w studiu będą przypominać pracę w prawdziwej redakcji.

dziennikarka TVP Info  Danuta Dobrzyńska – Kronika Krakowska:
 „ Otwarte studio daje możliwości ogromnego rozwoju uczniom ZSP Nr 1. To nie tylko prosty montaż na laptopie, to także praca w studiu. To nie tylko technika, stanie za kamerą,  to także prawdziwa praca dziennikarska”.