Scalenia gruntów w powiecie brzeskim

2014-09-01 08:39
Scalenia gruntów w powiecie brzeskim

Dlatego właśnie Starostwo Powiatowe w Brzesku prowadzi operacje scaleń gruntów, które zostały wszczęte na wniosek zainteresowanych tym zabiegiem mieszkańców. Postępowania prowadzone są na obszarach w gminie Szczurowa we wsiach Barczków i Strzelce Małe oraz na terenie miejscowości Rajsko - Szczurowa - Niedzieliska. Całkowity koszt operacji to ponad 10 milionów złotych. Środki na realizację zadań, mających istotne znaczenie zarówno dla samorządu gminy jak i powiatu, zostały pozyskane przez Starostę Brzeskiego, w ramach otwartych i konkurencyjnych naborów wniosków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie 125.

Celem procedury scaleniowej jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych. Co do zasady, w toku operacji scalenia gruntów, rolnicy zamiast kilku lub nawet kilkunastu działek powinni otrzymać grunt zlokalizowany w jednym kompleksie, o równej wartości szacunkowej. Niewątpliwie łatwiejszą będzie uprawa ziemi, gdyż działki w stanie po scaleniu gruntów będą posiadać kształt regularny i geometryczny. Zniesione zostaną służebności i współwłasności, a każdy rolnik będzie miał zapewniony dojazd do swojej działki (dostęp do drogi publicznej). Co istotne drogi wydzielone w wyniku scalenia  będą stanowić własność gminy i ona będzie dbać o ich odpowiednio wysoki standard. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu scaleniu gruntów zostanie uporządkowany stan prawny wraz z zapisami w nowych księgach wieczystych, zaktualizowana gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Powstanie również aktualna, numeryczna mapa ewidencyjna, granice zostaną trwale zastabilizowane betonowymi znakami granicznymi.

- Najbardziej zaawansowane prace  prowadzone są obecnie na obszarze wsi Barczków, gdzie prowadzimy już część inwestycyjną operacji – zagospodarowanie . W ramach projektu zostanie wykonana budowa nowych dróg transportu rolnego  o długości 3,7 kilometra. Jednocześnie prowadzone będą roboty związane z przebudową i rozbudową dróg istniejących.
Prace przewidują ponadto poprawę parametrów technicznych rowów melioracyjnych, budowę przepustów i mostków oraz rekultywację w tym likwidację zbędnych dróg, miedz i zakrzaczeń - mówi starosta brzeski Andrzej Potępa.

Intensywne prace trwają również w Strzelcach Małych, gdzie decyzja o projekcie scalenia jest już ostateczna i prawomocna. – Obecnie przygotowujemy dokumentację projektowo - kosztorysową, dotyczącą zagospodarowania poscaleniowego miejscowości - informuje starosta Andrzej Potępa.

Warto zauważyć, że od decyzji administracyjnych, którymi starosta brzeski zatwierdził projekty scalenia gruntów, przygotowane dla wsi Barczków i Strzelce Małe, żaden z uczestników scalenia (a jest to łącznie ok. 700 osób) nie wniósł odwołania. Dowodzi to znacznego zaufania społecznego do działań Samorządu Powiatu Brzeskiego.

Należy mieć nadzieję, że postępowania scaleniowe spowodują, iż wielu rolników podejmie na nowo, powróci lub rozszerzy zakres działania swych gospodarstw rolnych.
Operacje scaleń gruntów na terenie gminy Szczurowa obejmują powierzchnię 1367 ha. Zakończenie operacji zaplanowano na 2015 rok.