Warsztaty w oparciu o tezy Janusza Korczaka

2012-05-29 10:09
Warsztaty w oparciu o tezy Janusza Korczaka

Rok bieżący został ustanowiony rokiem Janusza Korczaka, który ukochał wszystkie dzieci i z wielką determinacją działał na rzecz ich równouprawnienia. Dlatego właśnie postać Janusza Korczaka i jego twórczość stała się inspiracją i wskazówką do realizacji projektu "Tobie chcę pokazać świat - dziecięcych marzeń i praw". Aktywny udział w tym przedsięwzięciu wzięli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu brzeskiego. W  ramach rozpisanego konkursu młodzież przygotowała warsztaty w oparciu o tezy Janusza Korczaka „Prośba Twojego Dziecka” oraz jego twórczość literacką np. "Król Maciuś I" .

Celem konkursu było: inspirowanie młodzieży do aktywności twórczej, aktywizowanie w działaniach na rzecz lokalnej społeczności, rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie, nabycie wiedzy merytorycznej i warsztatowej na temat budowania projektów, opisania projektu i jego realizacji, rozbudzenie umiejętności odważnego wyrażania swoich opinii na temat potrzeb i praw dziecka i uświadamiania dorosłym obowiązku ich przestrzegania, wyzwalanie wśród młodzieży odwagi, otwartości i wiary w możliwość wpływania na otaczający je świat.

W konkursie uczestniczyli: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łysej Górze oraz Zespół Szkół w Czchowie. Pierwszym, a zarazem decydującym krokiem, było napisanie projektu. Po jego akceptacji i otrzymaniu środków pieniężnych uczniowie przystąpili do jego realizacji. Prezentacja projektów odbędzie się podczas obchodów Dnia Dziecka na terenie Zamku w Dębnie.