Porębianie w Chełmnie

2014-07-17 09:34
 Porębianie w Chełmnie

- Zaproszenie do Międzynarodowe Spotkania z Folklorem było dla nas ogromnym wyróżnieniem tym bardziej, iż poziom artystyczny występujących zespołów był bardzo wysoki. Dodać również należy, iż byliśmy jednym  z trzech zespołów z Polski.  Na scenie w Chełmnie zaprezentowaliśmy specjalnie na tą okazję przygotowane tańce, przyśpiewki – suity regionu Krakowa Wschodniego, suitę rzeszowską i sądecką – mówi Maria Karaś, kierownik zespołu Porębianie.

Udział Porębian w Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem w Chełmnie był również doskonałą okazją do promocji Powiatu Brzeskiego.
- Podczas wyjazdu staraliśmy się tańcem, muzyką i śpiewem godnie reprezentować Powiat Brzeski. Rozdawaliśmy również materiały promocyjne Powiatu. Mieszkańcy Chełmna wyrażali duże zainteresowanie naszym regionem. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Zarządowi Powiatu Brzeskiem za wsparcie finansowe naszego wyjazdu – dodaje Maria Karaś.

Zespół Pieśni i Tańca Porębianie działa od 1991 r. Został założony z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich, obecnie liczy około 40 osób wraz z grupą taneczną -młodzieżową, obrzędową i kapelą. Od samego początku zajmował się kultywowaniem tradycji naszego regionu – zbieraniem od najstarszych mieszkańców wsi zapisków, obrzędów, zwyczajów, przyśpiewek i rekwizytów, pieczołowicie je spisując, aby wykorzystać do późniejszych widowisk.
Swoje programy Porębianie prezentowali nie tylko w kraju, ale także za granicą między innymi na Węgrzech, we Francji, Niemczech, Bułgarii oraz Chorwacji. Zespół ma na koncie liczne nagrody i wyróżnienia.