Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

„Przełamywanie stereotypów”

2012-05-07 08:33
„Przełamywanie stereotypów”

W trakcie pobytu uczestnicy projektu wzięli udział w działaniach, których formuła została oparta na grach integracyjnych i plenerowych oraz wspólnej zabawie. Przełamywaniu stereotypów posłużyły prezentacje przygotowane przez poszczególne zespoły, pokazujące jak sami postrzegamy siebie przez pryzmat schematycznego myślenia o danym narodzie. Dobrą okazją do wzajemnego poznania i zawiązania przyjaźni był wieczór karaoke, na którym uczniowie prezentowali najpopularniejsze w ich krajach piosenki. Polskie „sokoły” zachęciły wszystkich do wspólnego śpiewania i biesiadowania. W kraju papryki i gulaszu realizujący projekt poznawali tradycyjne dania, desery i wyroby kuchni węgierskiej. Młodzież gościła w domach węgierskich uczniów, poznając lokalne obyczaje i doskonaląc umiejętności językowe oraz komunikację niewerbalną. Międzynarodowa grupa projektu uczestniczyła w licznych wycieczkach zorganizowanych przez gospodarzy, m.in. do Budapesztu i Panonhalmy. W stolicy Węgier młodzież i nauczyciele zwiedzali Parlament, Zamek Królewski, Cytadelę na Wzgórzu Gelerta oraz centrum miasta.

W Panonhalmie główną atrakcję stanowił klasztor benedyktynów ze średniowieczną biblioteką oraz ogród botaniczny z rzadko spotykanymi gatunkami drzew i krzewów. Benedyktyni z Panonhalmy zajmują się uprawą lawendy, wyrobem ziołowych nalewek i mydła oraz ich sprzedażą.   Polska delegacja w drodze na Węgry zwiedziła także stolicę Słowacji Bratysławę, odwiedzając Katedrę św. Marcina, stare miasto z labiryntem urokliwych uliczek, na czele z najbardziej uczęszczaną ulicą Michalską. Duże wrażenie na zwiedzających wywarł także rynek z renesansowym ratuszem i fontanną przedstawiającą cesarza Maksymiliana II. Ostatnim punktem wycieczki był Pałac Grassalkovichów będący obecnie siedzibą prezydenta Słowacji, skąd rozciąga się widok na majestatyczny zamek Bratysławski wzniesiony na wystającej skale położonej 85 metrów nad poziomem Dunaju.