Bezpieczna majówka

2017-04-28 11:06
Bezpieczna majówka

Mając powyższe na uwadze, podczas tegorocznego weekendu majowego nad bezpieczeństwem podróżnych będzie czuwać małopolska Policja drogowa. Funkcjonariusze przede wszystkim będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się tzw. korków będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe.  W celu zapobiegania niebezpiecznym zachowaniom, podczas majowego weekendu należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych.

Policjanci będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

• nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu;

• nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami (bez fotelików);

• kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu - każda kontrola drogowa będzie wiązała się z badaniem trzeźwości kierującego;

• obowiązek posiadania przez pieszych elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Pamiętajmy, że rozpoczął się sezon motocyklowy. Prosimy kierujących jednośladami o wyobraźnię, ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków, a kierujących samochodami o zwracanie większej uwagi na motocyklistów.

Aby majówka była bezpieczna warto pamiętać, że:

• wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym;

• należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek; •

warto sprawdzić czy mamy aktualne dokumenty oraz czy pojazd jest sprawny technicznie;

• zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo;

• aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należ dostosować prędkość do panujących warunków na drodze - nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie;

• zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem - pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania - nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, a manewry na nieznanych drogach podczas weekendowych wypraw mogą być zaskakujące;

• do informacji przekazywanych przez nawigacje GPS podchodźmy z rezerwą, szczególnie gdy nie mamy najnowszych aplikacji z mapami.

Ograniczenia w ruchu:

W dniach 30.04 - 3.05.2017 roku obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton:

• 30 kwietnia (niedziela) – w godz. 18.00 – 22.00;

• 1 maja (poniedziałek) – w godz. 8.00 – 22.00;

• 2 maja (wtorek) – w godz. 18.00 – 22.00;

• 3 maja (środa) – w godz. 8.00 – 22.00.

Statystyka ubiegłorocznych wyjazdów majowych:

Podczas ubiegłorocznego majowego weekendu, doszło do 46 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 53 zostały ranne. Ponadto odnotowano 343 kolizje. Ujawniono ponad 150 pijanych kierujących.

Prezentacja zawierająca trasy dojazdów do Zakopanego

Źródło: www. brzesko.policja.gov.pl