Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

APEL KP PSP w Brzesku odnośnie zasad bezpieczeństwa podczas intensywnych opadów śniegu

2017-01-05 11:03
 APEL KP PSP w Brzesku odnośnie zasad bezpieczeństwa podczas intensywnych opadów śniegu

Zgodnie z prawem budowlanym właściciel lub zarządca nieruchomości są zobowiązani zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, takich jak m. in. intensywne opady atmosferyczne (w tym opady śniegu), w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Kwestie związane z usuwaniem śniegu i lodu z dachów obiektów budowlanych reguluje szczegółowo ROZPORZĄDZENIE PORZĄDKOWE Nr 6/06 WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO z dnia 29 stycznia 2006 r. w sprawie nakazu usuwania śniegu i lodu z dachów obiektów budowlanych, w którym w § 1 czytamy:

1. Nakazuje się właścicielom, posiadaczom, zarządcom i administratorom obiektów budowlanych usytuowanych na terenie województwa małopolskiego bieżące usuwanie z dachów tych obiektów śniegu i lodu.

2. Czynności, o których mowa w ust. 1, winny być wykonywane w terminach zapewniających stałe bezpieczeństwo obiektów budowlanych oraz stałe bezpieczeństwo ludzi i mienia.

UWAGA:

Kto nie wykonuje nakazu opisanego w § 1 cytowanego rozporządzenia, podlega karze grzywny wymierzanej w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.

 

Zasady bezpiecznej jazdy zimą


Każdy samochód, niezależnie od tego czy poruszamy się nim po zatłoczonych ulicach miasta czy wyruszamy w dalszą trasę, powinien być odpowiednio wyposażony i przygotowany do jazdy zimą.
Zmienne warunki drogowe powodują, że zima może nas niestety zaskoczyć w każdej chwili.
W bagażniku każdego samochodu, powinna znaleźć się łopata. W razie potrzeby odkopiemy nią samochód z zaspy śnieżnej lub wrzucimy trochę piasku pod koła, gdy stojąc na zamarzniętej jezdni nie będziemy mogli ruszyć z miejsca.

Niezbędna jest także linka holownicza. Przydaje się do uruchomienia samochodu przez inny pojazd, doholowanie do najbliższego warsztatu lub wyciągnięcia nas z rowu lub jakiejś większej zaspy przez inny pojazd.

Latarka - należy do absolutnie niezbędnego wyposażenia każdego samochodu i to o każdej porze roku! W sytuacjach awaryjnych, wzywania pomocy, podczas naprawy koła, jest niezastąpiona.

Kamizelka odblaskowa – w przypadku awarii na drodze, należy natychmiast ubrać się w taką kamizelkę. Powinna ją posiadać każda osoba, która opuszcza pojazd. Jest to gwarancja widoczności z dużo większej odległości, a tym samym naszego bezpieczeństwa na drodze.

Zdarza się niestety, że w przypadku gwałtownych opadów śniegu, na drogach tworzą się zaspy a ruch ulega znacznemu ograniczeniu. Powstają korki, które sięgają nawet kilku kilometrów. To może oznaczać dłuższy postój i to w szczerym polu w zimnym samochodzie. Zalecamy wożenie ze sobą koca.

Opony zimowe i łańcuchy - to wyposażenie podstawowe kierowcy. Samochód wyposażony w opony zimowe, ma lepszą przyczepność a co za tym idzie, mniejsze szanse na poślizg, łatwiej rusza na śliskiej nawierzchni i łatwiej na niej hamuje. Wybierając się w góry lub na szczególnie ośnieżone trasy warto zabrać ze sobą łańcuchy. Są miejsca gdzie ruch bez nich jest praktycznie nie możliwy.

Obserwuj otoczenie. Podczas jazdy, należy dokładnie obserwować jezdnię. Ważne, czy jezdnia jest sucha i czarna czy też leży na niej lód, śnieg, błoto, woda. Istotna jest także temperatura otoczenia. W temperaturach w pobliżu 0 stopni i poniżej, można spodziewać się marznącego śniegu czy wody. Wówczas istnieje realne zagrożenie gołoledzi. Technikę i prędkość jazdy musimy bezwarunkowo dostosować do warunków panujących na drodze. Jeśli mamy ograniczona widoczność, nawierzchnia jest śliska, wieje porywisty wiatr należy bezwzględnie ograniczyć prędkość i dostosować technikę jazdy do warunków.

Miej zawsze przy sobie sprawny telefon.

W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia zadzwoń pod nr alarmowy 112 (997 Policja; 998 Straż Pożarna; 999 Pogotowie Ratunkowe).
Źródło: www.straz.brzesko.pl