Będzie bezpieczniej

2015-09-25 11:24
Będzie bezpieczniej

Wobec wzrastającego systematycznie natężenia ruchu, mającego bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa, niezbędnym staje się zapewnienie, w szczególności pieszym, odpowiednich warunków korzystania z ciągów komunikacyjnych. Niemal od początku powstania samorządu powiatowego zarządca dróg dokładał starań, aby w budżecie zabezpieczyć niezbędne środki finansowe potrzebne do realizacji podobnych inwestycji.
Przyjęte przez Zarząd Powiatu Brzeskiego zasady prowadzenia budowy i remontów ciągów pieszych zakładają ich współfinansowanie przez samorządy gminne w proporcji co najmniej 50% kosztów zadania. Uzasadnione jest to stosunkowo wysokimi kosztami robót budowlanych, które w przypadku budowy nowego chodnika obejmują odwodnienie oraz poszerzenie jezdni.
Na początku tego roku, podczas pierwszych analiz budżetu, udział Powiatu określono na 500 tys. zł. Jednak ostatecznie kwota ta wzrosła, osiągając wartość prawie miliona złotych. Ponadto dzięki dużemu zaangażowaniu gmin Powiatu Brzeskiego środki zgromadzone na realizację inwestycji zostały podwojone.
W wyniku postępowania przetargowego ostateczna wartość realizacji zadania wyniosła ponad dwa miliony złotych. Kwota ta pozwoliła na wybudowanie ponad 3 km chodników przy drogach powiatowych. Prace zostały już zakończone w gminie Czchów – 0,200 km (chodnik wybudowano w msc Czchów i Złota), gminie Dębno – 0,920 km (Dębno, Doły, Sufczyn, Perła), gminie Brzesko – 0,544 km (Brzesko, Jadowniki, Mokrzyska). W trakcie realizacji jest budowa chodnika przy drodze  1448K Tymowa-Łososina Dolna w msc. Porąbka Iwkowska i Kąty (0,906 km) oraz przy drodze 1439 K Gnojnik-Złota w msc. Lewniowa (0,200 km). W ramach poprawy bezpieczeństwa pieszych zaplanowano także budowę chodnika w msc. Biesiadki (0,165 km) oraz w msc. Wrzępia (0,090 km) i w Uściu Solnym (0,025 km). W gminie Szczurowa wybudowany został już chodnik w Zaborowie (0,075 km).
Do tej pory na terenie powiatu brzeskiego wykonano i przebudowano łącznie około 22 km ciągów pieszych. Natomiast w roku 2015 do wspomnianych 3 km dodać należy również odcinek o łącznej długości prawie 1,5 km w miejscowościach Jadowniki oraz Maszkienice, który został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.