Przebudowa dróg powiatowych

2015-09-18 11:52
Przebudowa dróg powiatowych

Objęte inwestycją odcinki dróg powiatowych położone są w środkowej części powiatu brzeskiego na terenie gminy Brzesko i Dębno. Przebiegają przez miejscowości Brzesko, Jadowniki, Sterkowiec, Maszkienice i Wola Dębińska, stanowiąc główne połączenia tych miejscowości i jednocześnie główny objazd alternatywny dla drogi krajowej nr 94 Kraków – Przemyśl oraz wojewódzkiej nr 768 Jędrzejów – Brzesko na odcinku Dębno – Brzesko.

Drogi przebiegają w terenach gęstej zabudowy, a funkcja tego układu komunikacyjnego oraz panujące tam natężenie ruchu drogowego powodowały postępujące uszkodzenia nawierzchni i infrastruktury drogowej, stanowiąc tym samym potencjalne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Remont tych dróg stał się więc bezwzględną koniecznością. Powiat Brzeski nie dysponował kwotą niezbędną dla modernizacji dróg, dlatego w ubiegłym roku złożony został wniosek aplikacyjny do Narodowego Programu Przebudowy Dróg LokalnychEtap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój, który został wysoko oceniony (4 miejsce z 14 zakwalifikowanych o dofinansowanie) uzyskując 50% dotacji kosztów realizacji zadania czyli 1 880,6  tys złotych.

W wyniku przeprowadzonej procedury przetargowej zakwalifikowanych do dalszej oceny zostało 11 złożonych ofert. Po wyborze najkorzystniejszej oferty zawarta została umowa dotacji pomiędzy Wojewodą Małopolskim a Powiatem Brzeskim umożliwiająca rozpoczęcie robót budowlanych, które obecnie dobiegają końca.
- W ramach prac niezbędnych dla podniesienia standardu ruchu wykonano nową  nawierzchnię bitumiczną dwuwarstwową z lokalnym wzmocnieniem siatką stalową w celu podniesienia nośności, budowę i remont chodników, poszerzono jezdnię, wykonano odwodnienia dróg oraz montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego – informuje starosta brzeski Andrzej Potępa.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 3,8 mln zł, z czego 50% kosztów sfinansowane zostało z  budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, a ponad 1,3 mln zostało przeznaczone z budżetu Powiatu Brzeskiego. W inwestycji również partycypowały gminy na terenie, których realizowano roboty budowlane. Gmina Brzesko dołożyła do budowy 400 tys. złotych, a Gmina Dębno 142 tys. złotych.
 Przygotowanie inwestycji, nadzór inwestorski nad zadaniem prowadził Zarząd Dróg Powiatowych w Brzesku.