Scalenia gruntów

2015-05-29 10:28
Scalenia gruntów

Celem procedury scaleniowej jest tworzenie korzystniejszych warunków do gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych. Co do zasady, w toku operacji scalenia gruntów, rolnicy zamiast kilku lub nawet kilkunastu działek ewidencyjnych powinni otrzymać grunt, zlokalizowany w jednym kompleksie, o wartości szacunkowej równej wartości w stanie przed scaleniem. Niewątpliwie łatwiejszą będzie uprawa ziemi, gdyż działki w stanie po scaleniu otrzymają kształt regularny i geometryczny. Zniesione zostaną służebności i współwłasności, a każdy rolnik będzie miał zapewniony dojazd do swojej działki (dostęp do drogi publicznej). Co istotne – grunty wydzielone w wyniku scalenia pod ulice i drogi, przechodzą na własność gminy. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu scaleniu gruntów zostanie uporządkowany stan prawny wraz z zapisami w księgach wieczystych oraz zaktualizowana gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Powstanie również aktualna, numeryczna mapa ewidencyjna, granice działek ewidencyjnych zostaną w sposób trwały zastabilizowane betonowymi znakami granicznymi.

Starostwo Powiatowe w Brzesku na wniosek zainteresowanych mieszkańców gminy Szczurowa wszczęło w ostatnich latach w sumie trzy operacje scaleń gruntów. Pod koniec ubiegłego roku zostały zakończone prace na obszarze wsi Barczków. Obecnie dobiegają końca roboty budowlane w Strzelcach Małych. Tutaj operacja scalenia gruntów objęła powierzchnię ponad 563 ha tj. 1361 działek.
- W ramach projektu zmodernizowano ponad 17,6 kilometra dróg, poprzez ich przebudowę i rozbudowę. Ponadto poprawiono parametry techniczne rowów melioracyjnych, wybudowano przepusty i mostki oraz wykonano rekultywację gruntów rolnych która pozwala na ich późniejszą – mechaniczną uprawę – mówi starosta brzeski Andrzej Potępa.

Intensywne prace trwają również na obiekcie Rajsko –Szczurowa – Niedzieliska, gdzie decyzja o zatwierdzeniu projektu scalenia, jest już ostateczna i prawomocna. Pozostało jeszcze wykonanie zagospodarowania poscaleniowego. Wszystkie zadania zostaną zakończone jeszcze w tym roku.
Operacje scaleń gruntów na terenie gminy Szczurowa z PROW 2007-2013 obejmują w sumie powierzchnię 1368 ha. Wysokość środków finansowych pozyskanych na ten cel przez Starostę Brzeskiego, a następnie zainwestowanych w rozwój wsi Barczków, Strzelce Małe, Rajsko, Niedzieliska i Szczurowa, wyniosła około 10 000 000 zł.
Dobiegające końca w bieżącej perspektywie finansowej postępowania scaleniowe powinny spowodować, że wielu rolników podejmie na nowo, powróci lub rozszerzy zakres działania swych gospodarstw rolnych.