Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Spotkanie w Pałacu Goetzów Okocimskich

2015-05-28 13:15
Spotkanie w Pałacu Goetzów Okocimskich

W spotkaniu, które odbyło się w pięknym barokowym holu Pałacu wzięło udział ponad 250 osób. Oprócz członków i sympatyków B.T. „Gryf” wzięli w nim udział m.in.   starosta brzeski Andrzej Potępa, przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Kazimierz Brzyk, burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, członkowie Towarzystwa Miłośników Okocimia, słuchacze Brzeskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawiciel  Zarządu Carlsberg Polska dyrektor Komunikacji Beata Ptaszyńska - Jedynak,  przedstawiciele Dyrekcji Browaru Okocim oraz goście reprezentujący środowisko akademickie Krakowa, współpracujących z B.T. „Gryf” - rektor Uniwersytetu Rolniczego prof. Włodzimierz Sady,  dyr. Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk, b. rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej prof. Feliks Kiryk  (redaktor i współautor opracowania monografii pt. „Brzesko, Dzieje miasta i regionu”). 





W części historyczno - edukacyjnej spotkania pan Jerzy Wyczesany przedstawił krótką historię i działalność Rodziny Goetzów Okocimskich  oraz założenia i rozwoju Browaru w do II wojny światowej. Okres wojenny i lata następne widziane oczami pracownika Browaru, jego dyrektora i później prezesa zarządu przedstawił pan Mieczysław Mietła. Krótką historie odnalezienia starej książki o Goetzach z 1929 r. i wydania jej reprintu z uzupełnieniem o kalendarium obejmującym czasy do dnia dzisiejszego przedstawił pan Janusz Gawlik.  Kończąc, zwrócił uwagę, że podobnie jak pierwszy Jan Ewangelista Goetz przybył do Okocimia z Wiednia w okresie, gdy panowała tam operetka z muzyką Strausów, Lehara, Kalmana i in., tak i teraz przybyła do Pałacu Goetzów, również z Wiednia solistka wiedeńskiej opery i operetki pani Urszula Rojek, która wraz z akompaniamentem pani Magdaleny Shoppa przybliżyły wybranymi ariami operetkowymi tamtych czasów początkowe lata Goetzów w  galicyjskim Okocimiu. Występ artystek przy wspaniałej akustyce holu Pałacu spotkał się z gorącym przyjęciem, gromkimi brawami po każdej z wykonywanych arii i koniecznością bisowania.







Właściciel Pałacu umożliwił uczestnikom spotkania również zwiedzenia części odrestaurowanych pomieszczeń jak sypialnie Barona, bibliotekę, kaplicę oraz tzw. korytarz myśliwski.