Serwisy

tematyczne

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

Ciekawe linki

Serwisy tematyczne

Aktywność lokalnego NGO


Organizacje Pozarządowe

18.08.2017 r. - Zapraszamy na kolejną wędrówkę ...
17.08.2017 r. - Relacja z wyprawy ....

Vesna na szczycie Siwego Wierchu
W dniu 12 sierpnia miałam okazję po raz pierwszy  uczestniczyć w niezwykłej i pełnej wrażeń wyprawie z Vesną w pobliskie Tatry Słowackie, zdobywając wraz z 25. osobową grupą wędrowców jeden ze szczytów jakim jest Siwy Wierch(1805 m. n. p.m.) w grani głównej Tatr Zachodnich.  Wśród uczestników  byli zarówno stali  wędrowcy górscy w tym dzieci,  jak i debiutanci podobnie jak i ja.
 Wędrówkę rozpoczęliśmy w godzinach przedpołudniowych pod przewodnictwem Marysi Skupień- przewodnika tatrzańskiego.Trasa przebiegająca z Zuberca przez Dolinę Przybyską, Palenicę prowadzącą na sam szczyt nie należała do łatwych i wymagała dużego wysiłku. I choć nie dane nam było podziwiać pięknych widoków ze względu na gęstą mgłę wszyscy w pozytywnym humorze pokonywaliśmy kolejne wzniesienia kosztując na szlaku przepysznych jagód i malin leśnych.  Na trasie musieliśmy zmierzyć się z niełatwymi podejściami przy asekuracji  łańcuchów górskich,  na samym szczycie towarzyszył nam silny wiatr, a w drodze powrotnej obfity deszcz który zmuszał nas do zachowania jeszcze większej ostrożności i czujności.  Czas w jakim przebyliśmy odcinek od Zuberca na szczyt to zaledwie trzy godziny, który był krótszy niż przewidywany,  z kolei powrót okazał się dłuższy bo aż cztery godziny ze względu na trudne warunki pogodowe. Było to dla nas nowe doświadczenie, czasami nawet zdarzał się lęk i niepewność.  Z pewnością  była to dla nas niezwykła lekcja pokory względem gór. Tak wymagająca i czasami trudna wyprawa pokazała nam jak zgranym zespołem jesteśmy i że możemy wzajemnie na siebie liczyć, szczególnie w trudnych warunkach. Osobiście chciałabym podziękować wszystkim uczestnikom wyprawy za wsparcie i pomoc w trudnych etapach wędrówki dla mnie i pozostałych wędrowców szczególnie dzieci. Szczerze gratuluję wszystkim uczestnikom wyprawy wytrwałości, pogody ducha, a w szczególności 10-letnim chłopcom przemierzena tak trudnej i  ambitnej trasy.
Zdobycie Siwego Wierchu z Vesną na długo pozostanie w naszej pamięci, choć nie było to łatwe doświadczenie to czujemy ogromną satysfakcję i jednocześnie  niedosyt, ponieważ nie udało nam się zachwycać  przepięknymi widokami  górskimi z  uwagi na ograniczoną widoczność. Stanowi to dla nas   motywację do ponownej wędrówki w to samo miejsce, tym razem w sprzyjających warunkach pogodowych, aby podziwiać piękno górskiej przyrody.  Zapraszamy na kolejne przygody z Vesną, naprawdę warto!!!Polecam!!!
 

  

     
  
Małgorzata Krzeczek

14.08.2017 r. - Zapraszamy na Dzień Aktywnego Seniora z Fundacja TIMSZEL
27.07.2017r. -   Zapraszamy na dwudniową Biesiadę Okocimską - 29-30.07.2017 r. 

27.07.2017r. -   Zapraszamy na obchody 40-lecia LKS Jastrząb Łoniowa dnia 30 lipca 2017 r. od godz. 10:30

 

  18.07.2017r. -   Vesna na szlaku uzdrowisk beskidzkich

        Sobotnia wędrówka Vesny w Beskidzie Niskim rozpoczęła się w uzdrowiskowej miejscowości  Iwonicz Zdrój i wiodła malowniczym szlakiem do kolejnego uzdrowiska beskidzkiego -  Rymanów Zdrój. Organizatorzy postanowili zmienić zaplanowaną wcześniej  trasę i skrócić wędrówkę   z uwagi na deszczową pogodę i sporą ilość błota na szlaku.
 
    Padający deszcz nie był zbyt uciążliwy  na tym dość krótkim, jak na wędrówki Vesny ( ok. 6 km) szlaku, a ciepłe powietrze sprzyjało wędrowcom i zachęcało do spacerowego tempa. Widoczność, choć słabsza to dawała możliwość podziwiania rozległych krajobrazów. Po zejściu grupy  do Rymanowa Zdroju wyszło słońce i można było poddać się urokowi zdrojowego parku, z czego wszyscy chętnie skorzystali. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś miłego; kiedy cześć grupy posilała się inni aktywnie spędzali czas w plenerowej siłowni, część grupy korzystała z tężni solankowej, a jeszcze inni znakomicie bawili się w „Krainie Bajek” ( i wcale nie byli to najmłodsi uczestnicy wyprawy). W drodze powrotnej uczestnicy wyprawy mogli podziwiać jeden z najstarszych  największych zabytków architektury drewnianej w Polsce, czyli kościół Matki Boskiej Bolesnej w Haczowie. Warto zobaczyć ten zabytek, bo zachwyca kunsztem wykonania i można poczuć w nim wielowiekową historię. Ponadto zabytek ten znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.  Na szlaku wędrówki w Beskidzie Niskim zorganizowano „eko-przystanki” a nagrody za aktywny udział w nich trafiły do: Anny Smoleń, Nikoli Biernat, Bożeny Łoś, Moniki Kaczor  i Agnieszki Polanek.
        Wędrówka w Beskidzie Niskim została zorganizowana w ramach projektu „Edukacja ekologiczna na turystycznych szlakach i rozwój Ośrodka Edukacji Ekologicznej”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Starostwa Powiatowego w Brzesku.

 

Bożena Malaga-Wrona - Prezes Stowarzyszenia Vesna


17.07.2017 r. - Vesna - Tatry Słowackie

11.07.2017 r. - Vesna na szczycie Kasprowego Wierchu
W sobotę 8. lipca wędrowcy Stowarzyszenia Vesna  zdobyli kolejny tatrzański  szczyt. Tym razem był to Kasprowy Wierch ( 1987 m  n.p.m.). W wyprawie wzięło udział 34. miłośników górskich wędrówek, głównie  mieszkańców powiatu brzeskiego.
Wędrówka  na Kasprowy Wierch rozpoczęła się od wizyty w Muzeum Przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego w Kuźnicach. Następnie żółtym szlakiem trwała kilkugodzinna wspinaczka na szczyt przez Polanę Jaworzynki, gdzie przewodniczka Marysia Skupień rozpoczęła barwne opowieści o ciekawych tatrzańskich miejscach  i związanych z nimi historiach, a także wskazywała kolejne szczyty na szlaku.
Pogoda sprzyjała wędrowaniu choć nie zabrakło  siarczystego deszczu, po którym wychodziło słońce i zapewniało doskonałą widoczność.   Na szlaku zorganizowane zostały eko-przystanki a za aktywny udział w wyprawie i eko-przystankach nagrody ufundowane przez WFOŚiGW w Krakowie trafiły do: Natalii Gicali, Patryka Smolenia, Aleksandry Musiał, Haliny Marecik, Kazimierza Hołysta i Kazimierza Wróbla. 
Wyprawa odbyła się w ramach projektu „ Edukacja ekologiczna na turystycznych szlakach i rozwój Ośrodka Edukacii Ekologicznej” i przy wsparciu  finansowym Starostwa Powiatowego w Brzesku oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.


11.07.2017 r. - Jubileuszowa „Noc Świętojańska” Vesny
24 czerwca Stowarzyszenie Vesna  było organizatorem 5.  jubileuszowej edycji „Nocy Świętojańskiej” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej na „Wąsówce” z konkursem na najpiękniejszy wianek świętojański. Na tą uroczystość i wspólne świętowanie przybyli członkowie stowarzyszenia oraz jej sympatycy, w tym przedstawiciele organizacji pozarządowych z Gminy Gnojnik. W programie nocy  nie zabrakło prezentacji 5-lecia działalności Vesny w postaci wystawy zdjęć- kolaży z dotychczasowych wędrówek jak i zrealizowanych projektów edukacyjnych.
„Noc Świętojańska” to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku,  nie zbrakło więc palenia sobótek.   Zgodnie z tradycją obrzędy tej wyjątkowej nocy miały duże znaczenie dla dziewcząt, które  starały się zdobyć czyjeś serce i zapewnić sobie małżeńskie szczęście puszczając w nurt rzeki wianki z zapalonymi świecami.  Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nieprędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, oznaczało to, że prawdopodobnie zostanie ona starą panną. Wianki świętojańskie  były zgodnie ze starodawnym zwyczajem wyplecione  z ziół, które tej nocy nabierają magicznych właściwości. Zioła te mają odstraszać złe moce i uroki, zapewniając zdrowie i dobre zamążpójście.  Oprócz ziół nie zabrakło  kwiatów polnych  takie jak maki, chabry czy rumianek.
 Wianki wykonane na konkurs zostały zaprezentowane podczas tańców, a autorzy najpiękniejszych otrzymali nagrody ufundowane przez Gminę Gnojnik.  Pierwsze miejsce zajął wianek wykonany przez panią Krystynę Kipiela z Łowczówka, drugie miejsce przypadło  pani Agnieszce Sechci z Biadolin Szlacheckich, a trzecie miejsce pani Helenie Pytel z Jadownik. Wśród wyróżnionych były wianki pań: Małgorzaty Kozdrój, Krystyny Malagi, Basi Białka z Gnojnika oraz pani Barbary Kuś-Brożyna z Brzeska.  Przyznana została także nagroda publiczności którą otrzymała Basia Białka. Wszyscy, którzy przygotowali wianki na konkurs otrzymali od pani prezes Stowarzyszenia Vesna Bożeny Malagi- Wrony pamiątkowe dyplomy za udział i nagrody. Wszystkie panie uczestniczące w obrzędzie „Nocy Świętojańskiej” otrzymały małopolskie korale ufundowane przez Małopolską Organizację Turystyczną.
Na  jubileusz Vesny właściciele Kawiarni – Cukierni „Poezja” z Gnojnika przygotowali specjalny tort ze słodką grafiką gór, prawdziwą poezję smaku dla wszystkich przybyłych gości. Warto dodać, że rodzina Antczaków również należy do grona wędrowców Vesny. Nie zabrakło wspólnego grillowania,  biesiady i tańców przy dźwiękach muzyki zespołu „Power Band” z Gosprzydowej.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc w organizacji uroczystości.  „Noc Świętojańska” zorganizowana została w ramach projektu „Na szlaku kultury ludowej”, który był współfinansowany ze środków Gminy Gnojnik. Dziękujemy.

16.06.2017 r. - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki "Tradycja i Rozwój" zaprasza
 


13.06.2017 r. - Klub Sportowy Snajper  zaprasza na Piknik Rodzinny05.06.2017 r. - Dwudniowy Turniej Tańca Towarzyskiego THOMAS DANCE za nami !!!

    Zjawiskowa scenografia, przepiękna muzyka, kolorowe stroje i niesamowite umiejętności tancerzy - tak w skrócie można podsumować dwudniowy turniej tańca towarzyskiego w Brzesku. Po raz drugi turniej tańca towarzyskiego odbył się w hali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku. Organizatorami turnieju byli: Szkoła Tańca Doroty Thomas i Stowarzyszenie Miłośników Tańca Thomas Dance.
    W sobotę 27 maja w ramach VII Dziecięcego Turnieju Tańca Towarzyskiego THOMAS DANCE wystąpili najmłodsi, początkujący tancerze z grup rekreacyjnych Okręgu Małopolskiego Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Turniej rozgrywany był w trzech  blokach  podzielonych pod względem klas tanecznych i kategorii wiekowych. Sobotni turniej zgromadził około czterystu młodych tancerzy, których zdolności taneczne zostały docenione przez komisję sędziowską oraz nagrodzone przez organizatorów medalami i upominkami.
    Natomiast w niedzielę po raz pierwszy w Brzesku odbył się Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego THOMAS DANCE. Prawie dwustu tancerzy sportowych klas tanecznych z 43 klubów i szkół tańca z różnych regionów Polski,  zaprezentowało na brzeskim parkiecie swoje umiejętności z zakresu tańców latynoamerykańskich oraz tańców standardowych. Największe emocje towarzyszyły finałowi najwyższych klas tanecznych. Tancerze swoim tańcem oczarowali zgromadzoną na hali widownię oraz siedmioosobową komisję sędziowską. Wszyscy zwycięzcy i finaliści otrzymali puchary, medale, nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
    Organizatorzy dziękują Starostwu Powiatowemu w Brzesku, Gminie Brzesko oraz sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe, Dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku za udostępnienie hali sportowej oraz wszystkim, którzy pracowali przy organizacji turnieju.
Szczególne wyrazy uznania i podziękowania skierowane są do wszystkich tancerzy, którzy stworzyli niepowtarzalną turniejową atmosferę i dostarczyli widzom piękne oraz niezapomniane chwile.
Mamy nadzieję, że takie widowiska jak turniej tańca towarzyskiego na stałe zagoszczą w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Brzeska.

                       

 


30.05.2017 r. - BESKID NISKI -Zapraszamy na wędrówki z VESNĄ

 


 

24.05.2017 r.  - Parafia Jadowniki wraz z Caritas zaprasza na XVII Festyn Rodzinny
17.05.2017 r. - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki „TRADYCJA I ROZWÓJ” od 1 maja br. realizuje projekt pn. „A co my wiemy o Matejce...? Śladami ojców polskiej kultury” współfinansowane przez Powiat Brzeski. W ramach projektu przewidziane są niezwykłe, wyjazdowe  spotkania ze sztuką. Osoby zainteresowane zapraszamy do współpracy.

 Kontakt tel.: 14 692 58 30.

16.05.2017 r.  - NOC MUZEÓW 2017
 


Serdecznie zapraszamy na tegoroczną Noc Muzeów 2017 do dębińskiego zamku. Jak co roku, przygotowano wiele atrakcji. Oprócz otwartego zwiedzania wszystkich komnat zamkowych, będzie też wiele inscenizacji, muzyka na żywo, historyczna gra teatralna, a nawet elementy kuglarstwa... Muzealnicy z dębińskiego zamku razem z partnerami tego projektu  kolejny raz spróbują zaskoczyć i pokazać w nowej odsłonie to piękne miejsce. W tym roku, w sobotę 20 maja od 18:00 do 23:00, w przestrzeniach zamkowych i na dziedzińcu rozgrywać się będą miniatury teatralne dające sposobność przeniesienia się w dawne epoki i style, toczące się wokół takich zagadnień jak: religia, historia, obyczajowość, moda, uroda, toaleta.
Wydarzenie to tworzone jest przy współpracy z Dębińskim Centrum Kultury, z Grupą Teatralną GT działającą przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, ze Szkołą Muzyczną JAMAHA w Tarnowie, z Fundacją Timszel, z Grupą Teatralną "Sprawa Drugorzędna" z Brzeska, oraz ze Scholą AFFECTUS POPULI z Łysej Góry - członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej KRAKUS.
Jest częścią projektu "Przestrzenie kultury 2017", realizowanego przez Fundację Timszel, współfinansowanego ze środków powiatu brzeskiego i gminy Dębno.
W imieniu Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Oddział Zamek w Dębnie, wszystkich Partnerów i instytucji wspierających - Serdecznie Zapraszamy.
 

11.05.2017 r.  -   Dwudniowy Turniej Tańca Towarzyskiego w Brzesku !!!
 


Klub Tańca Towarzyskiego Thomas Dance i Stowarzyszenie Miłośników Tańca Thomas Dance zapraszają na dwudniowy turniej tańca towarzyskiego, który odbędzie się w dniach 27-28 maja 2017 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku przy ul. Piastowskiej 2. Pierwszy dzień turnieju (sobota) to VII Dziecięcy Turniej Tańca Towarzyskiego THOMAS DANCE. Wystąpią w nim najmłodsi, początkujący tancerze z tzw. grup rekreacyjnych. Sobotni turniej będzie podzielony na trzy bloki. Początek turniejowych zmagań od godz. 10.00.


 


W niedzielę odbędzie się I Ogólnopolski Turnieju Tańca THOMAS DANCE. Będzie to pierwszy Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego organizowany w Brzesku. W turnieju tym rywalizować będą tancerze sportowych klas tanecznych. Pary taneczne z całej Polski zaprezentują swoje umiejętności z zakresu tańców latynoamerykańskich oraz tańców standardowych. Początek turnieju od godz. 9.30.


 

Turniej odbędzie się dzięki wsparciu lokalnych władz samorządowych i sponsorów.
Szczegóły na:
http://baza.taniec.pl/turniej.php?nr=3967
http://baza.taniec.pl/turniej.php?nr=3968

Serdecznie zapraszamy !
Stowarzyszenie Miłosników Tańca "THOMAS DANCE"


 

04.05.2017 r. - Kolejna wyprawa z Vesną

Stowarzyszenie Vesna


14.04.2017 r. -   Na szlaku kultury i historii

Rok 2017 to już piąty sezon działalności Stowarzyszenie Vesna. Z tej okazji realizowany jest specjalny projekt pn. „Na szlaku kultury ludowej”, w ramach którego zorganizowany zostanie wyjazd do Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. Prof. R. Reinfussa w Szymbarku oraz piąta edycja nocy świętojańskiej.

Wyjazd do Szymbarku połączony będzie z udziałem w Pogórzańskim Targowisku Staroci, na którym wystawiać się będą kolekcjonerzy oraz kilkunastu handlarzy starociami z Polski i Słowacji. W trakcie targu będzie można zakupić wiele dawnych przedmiotów codziennego i niecodziennego użytku, kolekcje monet, militaria, książki itp. Na terenie skansenu przewidzieliśmy obiad dla uczestników, a po posiłku pojedziemy na rekonstrukcję Bitwy Pod Gorlicami, gdzie jak zapowiadają organizatorzy błyskawiczne tempo, wartka akcja, niezwykłe emocje i groza będą towarzyszyć widowisku. Po bitwie przewidujemy również wspólne biesiadowanie w okopach w wojskowej atmosferze.
Nie przegapcie takiej okazji!
Więcej informacji na plakacie.

Stowarzyszenie Vesna

 

13.04.2017r. -   Zadbaj o zdrowie na turystycznym szlaku

Vesna zaprasza na kolejną wędrówkę, tym razem po malowniczych szlakach Beskidu Wyspowego. Trasa wędrówki zaczyna się w Łososinie Górnej i prowadzi przez Sałasz, Jaworz z wieżą widokową do Przełęczy św. Justa. Jest to szlak bogaty w malownicze krajobrazy i w sam raz na spacery z kijkami Nordic Walking.
 
Nordic Walking stał się jedną z najpopularniejszych form aktywności ruchowej. „Spacer z kijkami” jest bardzo przyjemną i lekką formą aktywności fizycznej, którą można wykorzystać także na górskich szlakach. Tę formę ruchu zaleca się nie tylko osobom młodym ale także starszym, borykającym się z dolegliwościami wykluczającymi intensywne ćwiczenia. Podczas tego rodzaju ruchu pracuje ok. 90% mięśni, co świadczy o jego dużej efektywności. Regularny trening zwiększa wydolność oddechową, zwiększając dotlenienie organizmu. Przyczynia się również do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej nawet do 40%!
Czego chcieć więcej? Z pewnością motywacji, a o nią łatwiej w grupie. Zachęcamy więc na wędrówkę z Vesną w Beskidzie Wyspowym, na którą można zabrać kijki Nordic Walking, a więcej szczegółów na plakacie wyprawy.
05.04.2017r. -    Uroczyste podpisanie umów

W dniu 5 kwietnia br. w sali w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku odbyło się podpisanie umów z organizacjami pozarządowymi, którym w tym roku Powiat Brzeski przyznał dotację na realizację zadań publicznych.  W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele tych organizacji, które jako pierwsze rozpoczynają realizację zadań.
 


Spotkanie otworzył starosta brzeski Andrzej Potępa, który przywitał zebranych oraz podsumował tegoroczny konkurs dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów uprawnionych w ramach, którego wybrano 65 ofert. Starosta podkreślił, iż Powiat Brzeski przekaże w tym roku w sumie 200 tysięcy złotych, na realizację zadań publicznych w pięciu dziedzinach.
Najwięcej pieniędzy zostało przyznanych na realizację zadań w zakresie wspierania
i upowszechniania kultury fizycznej. Na organizację imprez, prowadzenie zajęć sportowych, propagowanie wśród dzieci i młodzieży aktywności ruchowej oraz aktywizowanie osób niepełnosprawnych do uprawiania sportu przekazano w sumie 80 tysięcy złotych. 
Po 40 tysięcy złotych przeznaczono na zadania dotyczące ochrony i promocji zdrowia oraz  kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Siedem organizacji otrzymało dotację na zadania z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju  świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej w tym organizację przedsięwzięć patriotycznych realizowanych na terenie powiatu brzeskiego, mających na celu kształtowanie postaw patriotycznych, pielęgnowanie tożsamości i tradycji narodowych oraz edukacji obywatelskiej. Na realizację tych zadań przekazano w sumie 30 tysięcy złotych. 10 tysięcy złotych przeznaczono z kolei na zadania z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego w tym organizowanie przedsięwzięć propagujących ochronę lokalnego środowiska przyrodniczego. Podkreślić należy, iż z roku na rok zwiększa się ilość ofert organizacji pozarządowych i innych uprawnionych podmiotów. W tym roku w ramach otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Powiat Brzeski wpłynęło w sumie 70 wniosków. Najwięcej ofert, bo aż 34 dotyczyło zadań z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.

Lista oferentów, którzy otrzymali dotację


  

05.04.2017r. - „Wzmocnij swój charakter na górskim szlaku”
 Chcesz zadbać o swoją kondycję? Brakuje ci motywacji do podjęcia aktywności fizycznej? Możemy ci w tym pomóc zapraszając na wspólne wędrówki z Vesną. Jesteśmy  pasjonatami gór oraz podróży po Polsce i świecie.  W 2017 roku organizujemy wyprawy m.in. w: Beskid Sądecki i Pieniny, Beskid Wyspowy, Beskid Niski, Beskid Żywiecki, Tatry Polskie i Słowackie, Bieszczady i Gorce. Na zaproszenie naszych przyjaciół  pojedziemy także do  Austrii, aby przejść szlakami krainy górskich  jezior Salzkmmergut oraz na Cypr gdzie powędrujemy w góry Troodos.
   Przemierzanie kolejnych ścieżek górskich w znakomity sposób „ładuje baterie” do  pracy  i hartuje ducha. Stanowi doskonałą odskocznię od codziennych obowiązków i problemów. Można się doskonale  dotlenić, wyciszyć  i odstresować. Wędrówki uwrażliwiają nas także na piękno przyrody, któremu mamy okazję  uważniej się przyjrzeć. „ Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha”- mówił św. Jan Paweł II, który często wędrował górskimi ścieżkami i dlatego  powstały niezwykle piękne szlaki turystyczne, którymi i my wędrujemy.
     Na najbliższą wyprawę w Beskid Sądecki i Pieniny nie mamy już miejsc, ale zapraszamy na kolejne wędrówki.

 


Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans VESNA
 

24.03.2017r. - Kochani wędrownicy, miłośnicy gór :)
Serdecznie zapraszamy Państwa do wspólnych wędrówek w  V - jubileuszowym  sezonie "Vesny" . Pierwsza z wypraw  będzie miała miejsce  8 kwietnia 2017r. w Beskidzie Sądeckim i Pieninach pod hasłem "Poszukiwanie wiosny". Wyjazd o godz. 7.00 z parkingu przy Intermarche w Brzesku, 7.10 z parkingu przy kościele św. Marcina w Gnojniku.
Trasa: Bacówka na Obidzy- Przełęcz Rozdziele- Wysoka- Przełęcz Rozdziele- Bacówka na Obidzy. Jest to piękna widokowa trasa na szereg pasm górskich m.in. Tatry, Pieniny, Beskid Sądecki, Pasmo Lubania i Gorce o długości ok. 17 km.

 
Koszt wyprawy to 35zł.
Serdecznie zapraszamy:)
Stowarzyszenie Vesna
Dyrektor Biura
Małgorzata Krzeczek


20.03.2017r.  -   Zespół Piesni i Tańca Porębianie zaprasza na KONCERTY GALOWE, które odbędą się w niedzielę 26 III 2017r. w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku (bilety w cenie 10zł  do nabycia w kasie Centrum). 
 - I Koncert odbędzie się  godz.16 00,
-  II Koncert o godz.18 30.        
Zapraszamy również na Kiermasz prac, którego wykonawcami są członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie. Pozyskane w ten sposób fundusze przeznaczone będą na pokrycie kosztów wyjazdu Zespołu na Międzynarodowy Festiwal w Macedonii.
Zespół Pieśni i Tanca Porębianie jest bardzo wdzięczny za wszelkie formy wsparcia i dołożymy wszelkich starań aby godnie reprezentować nasz region poza granicami kraju.


M. Karaś, kierownik ZPiT Porębianie

16.03.2017r. -   Starosta Powiatu Brzeskiego oraz Zarząd Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego realizującej partnerski projekt pt. „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Tarnowski” serdecznie zapraszają przedstawicieli NGOna spotkanie animacyjne poruszające ważne zagadnienia z punktu widzenia wszystkich podmiotów ekonomii społecznej.
Spotkanie odbędzie się w dniu 6 kwietnia 2017 r.  o godz. 15:00  w Starostwie Powiatowym w Brzesku, ul. Głowackiego 51.
 
Program spotkania:
„ZAMIAST WSTĘPU” Miejsce i rola NGO w systemie ekonomii społecznej.
„CO-GDZIE-KIEDY-KOMU?” Możliwości skorzystania z nieodpłatnych usług dla NGO dostępnych w ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Tarnowski” społecznej (m.in. wsparcie doradcze, szkoleniowe, dotacje, granty)
„NOWE PERSPEKTYWY DLA NGO” Funkcjonowanie NGO w warunkach znowelizowanej ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach - prezentacja najważniejszych zapisów regulujących m.in.: zakres obowiązkowych zapisów w statucie; możliwość zatrudniania członków zarządu organizacji, nadania ułomnej osobowości prawnej stowarzyszeniom zwykłym i udostępnianie im niedostępnych do tej pory źródeł finansowania działań.
„PYTANIA-ODPOWIEDZI”. Podczas spotkania dostępnie dla Państwa będą następujące osoby z projektu MOWES: Grażyna Wiatr (animatorka), Dorota Angerman (doradczyni), Allan Pudłowski (ekspert ds. uspołeczniania zadań publicznych)
 
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu proszę o informację zwrotną do dnia 24 marca 2017r. na  e-mail: a.banach@powiatbrzeski.p l


09.03.2017 r. -      Uchwała nr 647/2017 Zarządu Powiatu Brzeskiego z dnia 9 marca 2017 r. w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresach: ochrony i promocji zdrowia; kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; wspierania i upowszechniania kultury fizycznej; podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Uchwała Nr 647/2017 Zarządu Powiatu Brzeskiego z dnia 9 marca 2017 r.pdf


14.02.2017r. -    do 17 lutego do godz. 15.30 można składać oferty dotyczące wsparcia realizacji zadań publicznych.

Zarząd Powiatu Brzeskiego dnia 26 stycznia 2017r. ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresach: ochrony i promocji zdrowia;  kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;  wspierania i upowszechniania kultury fizycznej; podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju  świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

UCHWAŁA

NOWY WZÓR OFERTY


30.01.2017r. -    Karnawałowe spotkanie miłośników gór
W piątek 27 stycznia Stowarzyszenie Vesna po raz pierwszy w 2017 roku zaprosiło swoich członków i sympatyków w góry, lecz nie na pieszą wędrówkę a  na kulig oraz karnawałową biesiadę góralską. Wieczór rozpoczął się od spaceru świetnie bawiącej się grupy po zaśnieżonej i pięknie oświetlonej Krynicy –Zdroju, by następnie wsiąść na sanie i z kopyta kuligiem pomknąć w śnieżną krainę. Śnieg skrzył jak najcenniejsze brylanty i kryształy Swarowskiego! Do tego płonące pochodnie, śpiewy i parskające konie, a potem ciepło gościnnej karczmy „Cichy Kącik”, biesiada i tańce.
Zapraszamy do obejrzenia galerii foto na profilu Vesny: https://www.facebook.com/stowarzyszenie.vesna/photos/pcb.1341820212559894/1341765142565401/?type=3&theater]

Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans VESNA


27.01.2017r. -   Starosta Brzeski, zaprasza organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2016 r., poz. 1817) do zgłaszania swoich reprezentantów do udziału w pracach Komisji Konkursowej, która zostanie powołana w celu opiniowania ofert złożonych w ramach konkursu na realizację zadań publicznych w 2017 r.

ZAPROSZENIE

FORMULARZ

FORMULARZ do pobrania - doc.,  pdf.
 

27.01.2017r. - Zarząd Powiatu Brzeskiego ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresach: ochrony i promocji zdrowia;  kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;  wspierania i upowszechniania kultury fizycznej; podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju  świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

UCHWAŁA

NOWY WZÓR OFERTY


 

23.01.2017r. -Z kopyta kulig rwie” czyli góralski karnawał z Vesną
 
Mamy karnawał i piękną śnieżną zimę, która zachęca do białego szaleństwa i dobrej zabawy w góralskim stylu. Kochamy góry więc tam zapraszamy Was na kulig z pochodniami i karnawałową biesiadę z kapelą góralską w kultowym Cichym Kąciku w Krynicy –Zdroju
Termin: 27 stycznia 2017r.( piątek)
Godzina wyjazdu:
17.00 z Brzeska (parking przy Intermarche)
17.10 z Gnojnika ( parking przy kościele św. Marcina)
 
W programie:
- spacer po krynickim deptaku
- wyjazd kuligiem z pochodniami ( na saniach po cztery osoby).
- biesiada karnawałowa w Cichym Kąciku z kapelą góralską i poczęstunkiem ( w cenie biletu jeden gorący posiłek)
 
Koszt wyjazdu 80 zł od osoby. Zgłoszenia poprzez przesłanie danych na adres: stowarzyszenie.vesna@gmail.com oraz wpłatę pieniędzy na konto stowarzyszenia Vesna: 17 2030 0045 1110 0000 0279 9510 BGŻ BNP Paribas.
Do zobaczenia!

 Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans VESNA


05.01.2016r. - INFORMACJA DOTYCZĄCA UDZIELANIA NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ NA TERENIE POWIATU BRZESKIEGO ORAZ HARMONOGRAM WSKAZUJĄCY DNI I GODZINY, W KTÓRYCH BĘDZIE UDZIELANA NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA W 2017 ROKU.

Informacja - wejdź02.12.2016r. -  Do pobrania sprawozdanie z realizacji zadania publicznego, oświadczenie o pracy społecznej.
SPRAWOZDANIE   OŚWIADCZENIE

20.10.2016r. -  Szkolenia dla organizacji pozarządowych.

   "Nowe druki ofert, umów i sprawozdań z realizacji zadania publicznego dla  organizacji pozarządowych oraz nowelizacja ustawy Prawo o stowarzyszeniach" to tytuł szkolenia, które odbyło się w Powiatowym Centrum Edukacji  w dniach 7 i 18 października br. dla przedstawicieli organizacji pozarządowych zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Brzesku.
    Szkolenie miało na celu wzmocnienie trzeciego sektora w powiecie brzeskim w zakresie zmieniających się przepisów dotyczących ubiegania się o środki publiczne oraz omówienie zmian po nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Przypominamy, że wraz z wejściem w życie w dniu 3 września 2016 r.  Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań., każdy ubiegający się o środki na zadanie publiczne będzie miał obowiązek złożyć je na nowym druku. Złożenie wniosku na starym druku spowoduje jego odrzucenie ze  względów formalnych.
   Szkolenia otworzył Pan Andrzej Potępa – Starosta Brzeski oraz Pan Jarosław Gurgul – Przewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego i pełniący funkcję Członka Zarządu Powiatu Brzeskiego a poprowadził Artur Gluziński – szkoleniowiec, który omówił szczegółowo załączniki rozporządzenia i przekazał praktyczną wiedzę z zakresu realizacji zadania publicznego, tj. od momentu złożenia wniosku, po realizację i jego zakończenie.

                             
 

19.10.2016 r. -  Do 4 listopada 2016 zgłaszać można kandydatury wolontariuszy do wojewódzkiego etapu ogólnopolskiego konkursu „Barwy Wolontariatu”. Celem konkursu jest wyróżnienie osób zaangażowanych w różne formy działalności wolontarystycznej.

IDEA

Konkurs Barwy Wolontariatu stwarza możliwość zaprezentowania działań wolontariuszy i ciekawych akcji wolontariackich, pozwala promować miejsca wzorowo współpracujące z wolontariuszami oraz ukazać różnorodność działań społecznych i aktywności wolontariuszy, którzy są obecni niemalże we wszystkich sferach życia społecznego.
W tym roku konkurs odbywać się będzie już po raz szesnasty i będzie okazją, by w szczególny sposób podziękować wolontariuszom, na co dzień współpracującym z organizacjami pozarządowymi, placówkami publicznymi i osobami prywatnymi.
Dzięki nadsyłanym zgłoszeniom organizatorzy w każdym z województw mają okazję poznać i nagradzać ciekawe postaci wolontariuszy, którzy angażują się w przeróżne obszary działań społecznych, min. w wolontariat w kulturze, przy imprezach sportowych, wydarzeniach okolicznościowych, wolontariat w szpitalach, hospicjach, przy udzielaniu korepetycji, odwiedzania osób starszych, pomoc niepełnosprawnym i wiele, wiele innych.

ETAPY KONKURSU

Konkurs ma charakter dwuetapowy. W pierwszym etapie – regionalnym, wybrani zostaną laureaci na poziomie województw. Ich zgłoszenia zostaną przekazane do etapu ogólnopolskiego. Na tym etapie Kapituła Konkursu dokona wyboru dziesięciu nominowanych do wyróżnienia wolontariuszy. Z tej grupy podczas Ogólnopolskiej Gali Wolontariatu, wyłonionych zostanie trzech zwycięzców.

ZGŁOSZENIA

Kandydatów do konkursu z woj. małopolskiego należy zgłaszać do Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie:
·  listownie na adres: ul. Krasickiego 18, II piętro, 30-503 Kraków (liczy się data wpływu)
·  osobiście do Biura Pośrednictwa Wolontariatu – adres i godziny otwarcia
·  pocztą elektroniczną na adres: konkurs@wolontariat-malopolska.pl

TERMIN ZGŁOSZEŃ: 4 listopada 2016
Zgłoszeń do konkursu dokonywać należy na załączonym formularzu. Zgłaszać można od jednego do pięciu kandydatów. Dla każdego kandydata proszę wypełnić jeden formularz. Nominowani do konkursu kandydaci swoją aktywność wolontarystyczną mogą wykonywać w dowolnym obszarze życia społecznego. Do każdego formularza zgłoszeniowego dołączyć należy opis działalności nominowanej osoby. Opis powinien być zamieszczony na max 4 stronach maszynopisu i dołączony do formularza zgłoszeniowego. Opis może mieć dowolną formułę np. wspomnienie, relację, refleksję, pamiętnik i musi być sporządzony w formie maszynopisu lub pliku komputerowego (w przypadku zgłoszeń dokonywanych pocztą elektroniczną).

KTO MOŻE BYĆ NOMINOWANY?

Nominowani do konkursu mogą być wolontariusze indywidualni lub grupy wolontariuszy, rodziny, które wspólnie podejmują działania społeczne.
Do każdego formularza zgłoszeniowego dołączyć należy opis działalności nominowanej osoby/grupy. Opis powinien być zamieszczony na max 4 stronach maszynopisu i dołączony do formularza zgłoszeniowego. Opis może mieć dowolną formułę np. wspomnienie, relację, refleksję, pamiętnik. Opis musi być sporządzony w formie maszynopisu lub pliku komputerowego (w przypadku zgłoszeń dokonywanych pocztą elektroniczną).
Przypominamy: Kapituła konkursu dokonuje wyboru na podstawie przesłanych zgłoszeń, dlatego warto dokładnie i ciekawie opisać aktywność wolontariuszy.
Nominowani do konkursu mogą być pojedynczy wolontariusze, grupy wolontariuszy, rodziny, które wspólnie podejmują działania społeczne.

KTO MOŻE DOKONAĆ ZGŁOSZENIA?

Zgłoszeń wolontariuszy do konkursu mogą dokonywać organizacje pozarządowe, grupy samopomocowe, instytucje państwowe, samorządowe, przedsiębiorstwa, które realizują program wolontariatu pracowniczego, osoby prywatne korzystające z pomocy wolontariuszy, a także zgłaszać mogą się sami wolontariusze.
W przypadku zgłoszeń dokonywanych przez osoby prywatne lub samych wolontariuszy konieczne jest potwierdzenie faktu działalności wolontariusza przez organizację lub instytucję, która może o tym fakcie zaświadczyć.
Wolontariusze nominowani w Konkursie zostaną zaproszeni na uroczystą Małopolską Galę Wolontariatu, która odbędzie się na początku 2017 roku w Krakowie.

DO POBRANIA:

·      FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
·      REGULAMIN KONKURSU BARWY WOLONTARIATU 

ORGANIZATOR:

„Barwy Wolontariatu” to konkurs realizowany przez Sieć Centrów Wolontariatu w Polsce.
Za przeprowadzenie wojewódzkiego etapu konkursu odpowiedzialne jest Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie.
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt:
·mailowy: krakow@wolontariat.org.pl
·telefoniczny: 603 332 868 (w godzinach otwarcia Biura Pośrednictwa Wolontariatu: poniedziałki 9.00-16.00; środy 9.00-16.00; czwartki 14.00-20.00)

                                                                                                                      


Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie
 

17.10.2016 r. -    Na szczytach Bieszczadów
 
Weekendowa wyprawa w Bieszczady to ostatnia górska aktywność Stowarzyszenia Vesna związana z wędrówkami po turystycznych szlakach w sezonie 2016.  Na finał wędrówek wybrano niebieski szlak  prowadzący z Wołosatego na Tarnicę - najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, położony na wysokości 1346 m n.p.m.  Po zejściu z ośnieżonych szczytów,  w kolejny dzień wyprawy,  wędrowcy Vesny skierowali swoje kroki nad Solinę – zalew określany często jako  „bieszczadzkie morze”.
 
Wędrówka niebieskim szlakiem z Wołosatego na szczyt Tarnicy dostarczyła wędrowcom Vesny wielu wrażeń związanych,  nie tylko z rozległymi widokami, ale także utrudnionym podejściem ze względu na leżący już w górach  śnieg. Na najwyższym szczycie,  gdzie znajduje się żelazny krzyż wraz z tablicą  upamiętniającą pobyt w tym miejscu księdza Karola Wojtyły - 5 sierpnia 1953, wykonano tradycyjne zdjęcia i rozpoczęto dalszą część wędrówki przez „Bukowe Berdo” do miejscowości Pszczeliny. To jeden z najpiękniejszych bieszczadzkich szlaków,  prowadzący grzbietami gór z przepięknymi krajobrazami rozciągającymi się na wszystkie cztery świata strony. Tu także nie brakowało  ambitnych podejść, do tego smagał górski wiatr. Ostatni odcinek szlaku prowadzący przez las pokonywany był już po zmierzchu.
Drugi dzień zaplanowano nad j

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image